
Laptop, który nigdy się nie zepsuje? Prawdopodobnie nie ma takiego na rynku. Ale są sprzęty zaprojektowane tak, aby wytrzymać trudy nawet intensywnej eksploatacji. A jeśli nawet przydarzy się usterka, jej usunięcie nie musi rujnować budżetu.
Serwis MacBook – jak to wygląda w praktyce?
Kiedy tylko skończy się gwarancja, większość z nas zaczyna nerwowo spoglądać na wszelkie oznaki niedomagania komputera – ewentualna naprawa to coś, czego wolelibyśmy uniknąć. Jednak nie warto robić tego za wszelką cenę – jeśli coś nie działa, trzeba sprawdzić, dlaczego tak się dzieje. Zwlekanie i odkładanie sprawy na bliżej nieokreśloną przyszłość może skończyć się wysokim rachunkiem. Bo z błahej usterki może wyniknąć poważna awaria.
Tematu nie warto demonizować – to nie do końca jest tak, że droższy sprzęt oznacza równie drogi serwis MacBook. Nasz Macbook Air retina 13 powinien zostać fachowo zdiagnozowany – po takim zabiegu mamy pewność, które elementy wymagają wymiany i jaki będzie koszt takiej operacji. Może się okazać, że winowajcą jest niewielki podzespół, którego zastąpienie nowym będzie kosztować grosze. Wycena w większości serwisów jest darmowa i niezobowiązująca. To pierwszy krok do tego, aby naprawić uszkodzonego laptopa.
Usterki mechaniczne
Kiedy laptop spadnie, zostanie przygnieciony lub wystawiony na działanie zbyt wysokiej temperatury, uszkodzenia są bardziej niż pewne.
Czasem nie trzeba tak spektakularnych okoliczności, aby doszło do uszkodzenia mechanicznego. Przykłady takich usterek to np. uszkodzenia klawiatury. Zacinanie się klawiszy, nie działające przyciski, zużyte klawisze, problemy z podświetleniem – to wszystko może się przytrafić nawet w stosunkowo młodym egzemplarzu.
Skuteczna naprawa polega na wymianie całego elementu – czyli kompletnej klawiatury, a czasem także touchpada. W klasycznych laptopach procedura nie jest skomplikowana – np. w niektórych modelach Della nie trzeba nawet otwierać obudowy – dostęp do klawiatury możliwy jest „od góry”. Z drugiej strony – laptopy takie jak Macbook Air 13 retina, charakteryzujące się kompaktową budową i miniaturowymi rozmiarami, są bardziej skomplikowane w naprawie. Demontaż wymaga specjalistycznych narzędzi, a koszt części zamiennych jest zwykle wyższy niż w popularnych modelach ze średniej półki.
Naprawa matrycy, czyli chleb powszedni serwisanta
Na czele wszelkich statystyk usterek laptopów są mechaniczne uszkodzenia – głównie obudowy i ekranu. Nic dziwnego – ekran ma sporą powierzchnię i jest wykonany z delikatnych materiałów. Monitor MacBook może pęknąć, jeśli zostanie przyłożona zbyt duża siła do jego powierzchni. Przykład? Laptop zostawiony na kanapie i nasze roztargnienie podczas siadania na ten mebel. Na szczęście, całkowite uszkodzenie matrycy, uniemożliwiające wyświetlanie treści nie zdarza się tak często. W zdecydowanej większości przypadków ekran – np. retina MacBook Air rozlewa się częściowo.
Monitor MacBook – naprawa krok po kroku
Jak wygląda proces naprawy uszkodzonego ekranu w laptopie? Każdy przypadek jest inny, ale możemy wyróżnić kilka podstawowych etapów:
- Zdiagnozowanie problemu – przed przystąpieniem do czynności jaką jest wymiana matryc, serwisant musi sprawdzić, czy źródłem problemu nie jest inny podzespół, a być może nawet błąd oprogramowania;
- Demontaż i odłączenie uszkodzonej matrycy- często zdemontować trzeba także elementy elektroniki lub przewody i taśmy sygnałowe;
- Montaż nowego elementu – aby naprawa matryc była skuteczna, montowana część musi być jednakowa pod względem parametrów z dotychczasową;
- Test ekranu – jeszcze przed finalnym montażem dokonuje się weryfikacji działania monitora. Jeśli procedura testowa nie wykaże błędów, całość można skręcać do stanu pierwotnego.
- Ostatnim etapem jest montaż obudowy i kolejne sprawdzenie, czy laptop po naprawie odzyskał sprawność. Jeśli tak, sprzęt jest gotowy do odbioru
Usterka matrycy nie zawsze oznacza to samo
Jeśli obraz na ekranie nie wyświetla się prawidłowo, to przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka. W najpoważniejszych przypadkach, matryca w ogóle nie podejmie współpracy – po otwarciu klapy MacBook pro 13 retina zobaczymy po prostu czarną taflę. Bywa, że wyświetlane są jedynie artefakty – migoczące linie, niewyraźne kształty czy pojedyncze piksele. Ale to sytuacje niemal ekstremalne – zdarzające się w komputerach po dużym uszkodzeniu mechanicznym.
Innym typem uszkodzenia są tzw. martwe piksele. To piksele na ekranie, które nie wyświetlają koloru lub świecą na stałe, co objawia się punktem o stałym kolorze na ekranie. Martwe piksele mogą powstać w wyniku wad produkcyjnych, a także w wyniku uszkodzenia matrycy. Niestety – nie da się ich usunąć, choć w internecie znajdziemy poradniki sugerujące, że w niektórych, łagodniejszych przypadkach, sytuację możemy rozwiązać na własną rękę. To przypadek gdy piksel „zawiesi się” wyświetlając stale jedną z barw. Pomóc ma wyświetlenie specjalnie przygotowanej próbki obrazu, silnie stymulującej piksele- jeśli operacja się powiedzie, zamrożony piksel ponownie zaczyna reagować na sygnały i wada znika.
Zanim popadniemy w huraoptymizm warto mieć na uwadze, że nie każdy MacBook monitor naprawimy w ten sposób. A nawet jeśli operacja się powiedzie, to nie ma gwarancji, że przypadłość taka nie będzie nawracać.
Miłe złego początki, czyli wczesne objawy usterek ekranu
Używając laptopa intensywnie, w różnych warunkach, często poza domem czy biurem, nie sposób uniknąć rys – także na ekranie. Z biegiem czasu takich uszkodzeń będzie przybywać i w pewnym momencie dostrzeżemy, że czytelność ekranu – zwłaszcza przy mocnym oświetleniu – wyraźnie spada. Mocno zarysowany ekran, to z punktu widzenia serwisu część uszkodzona, na równi z poważniejszymi defektami, stąd kwalifikuje się do wymiany.
Nawet w droższych laptopach, takich jak MacBook retina 12 może z biegiem czasu zacząć szwankować podświetlenie matrycy. Zwykle na początku nawet nie dostrzegamy, że coś jest nie tak. Ekran może świecić ciemniej lub nierównomiernie – co będzie widoczne szczególnie na jaśniejszym tle. W starszych komputerach problemy z podświetleniem mogą wynikać z uszkodzenia taśmy połączeniowej, inwertera lub zasilacza. W nowszych konstrukcjach, opartych o moduły LED zwykle mamy do czynienia z awarią elektroniki sterującej diodami.
Jeszcze innym defektem są problemy z płynnością wyświetlanego obrazu. Widać to zwłaszcza wtedy, gdy włączymy grę lub film z dynamicznie zmieniającymi się scenami. Monitor „ nie nadąża” za akcją, a przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele – od tych leżących po stronie oprogramowania, po uszkodzenia elektroniki czy przewodów sygnałowych.
Jeśli laptop zachowuje się niestandardowo podczas przenoszenia, może to oznaczać fizyczne oszczędzenie elementów wewnątrz. To sytuacja, gdy poruszając pokrywą zauważamy migotanie ekranu lub nawet znikający obraz. Jedną z możliwych przyczyn jest fizyczne uszkodzenie taśmy sygnałowej, łączącej płytę główną z elektroniką matrycy.
Monitor MacBook – wymiana matrycy a koszty
Obawy o wysokie koszty często powstrzymują nas przed udaniem się do serwisu w momencie, gdy usterka jeszcze nie uniemożliwia jeszcze całkowicie pracy na laptopie. Czy to ma sens? Ile kosztują najpowszechniejsze usługi?
Pod uwagę bierzemy naprawy dokonywane renomowanym serwisie, specjalizującym się w naprawach sprzętów Apple. Jeśli uszkodzeniu uległ MacBook Air w odmianie 13-calowej, to wymieniając kompletny ekran trzeba liczyć się z kosztami na poziomie 1200-1400 złotych, Mowa o starszych modelach sprzed ok. pięciu lat. Jeśli na warsztat trafi komputer młodszy – z najnowszych generacji – to koszt usługi rośnie niemal dwukrotnie, co jest spowodowane ceną samego podzespołu.
Jeśli mówimy od odmianach Pro komputerów Mac, cena jest jeszcze wyższa i sięga poziomu ok 3 tys zł za odmianę MacBook Pro 15 cali. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że korzystając z usług sprawdzanych serwisów mamy pewność poprawnego przeprowadzenia operacji. Także części użyte do naprawy będą pochodzić od renomowanych producentów, lub będą to elementy z oficjalnej dystrybucji producenta komputera. To do nas, jako klientów należy decyzja, czy naprawiamy laptopa korzystając z oryginalnych podzespołów Apple, czy decydujemy się na zamienniki tej samej jakości, produkowane przez najbardziej uznane firmy z branży.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Jak jest różnica między laptopem a netbookiem?
Czyszczenie laptopa z kurzu – jak to zrobić?
Laptop głośno pracuje – idź do serwisu!
Regeneracja baterii w laptopie – czy to ma sens?
Niedziałający touchpad – co robić?
Laptop się nie uruchamia – co zrobić?
Zalana klawiatura laptopa – czy da się ją uratować?
Czarny ekran w laptopie – co robić?
Jakim awariom najczęściej ulegają obecnie tablety?
Bez telefonu ani rusz. Dobry serwisant pozwoli utrzymać kontakt ze światem