
Czarny ekran w laptopie – co robić?
W obecnych czasach niemalże nikt nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez urządzeń elektronicznych. Jako świetny przykład uznać można laptop, który zastąpił z powodzeniem komputery stacjonarne. Jest to urządzenie, które użytkowane jest podczas wykonywania obowiązków związanych z pracą ale także w ramach rozrywki. Umożliwia poruszanie się po internecie w celu znalezienia informacji czy też do oglądania filmów lub grania. Jak każda inna rzecz pochodząca ze świata technologii również laptop jest narażony na usterki. Przyczyn dlaczego dana awaria wystąpiła może być wiele. Czasem jest to skutek nieprawidłowego użytkowania. Innym razem powód leży w zużywalności się sprzętu. Niezależnie od tego co było powodem uszkodzenie zawsze odbiera funkcjonalność, a czasem także pełną użyteczność danego sprzętu. Jedną z częstych awarii jakie mogą się pojawić jest czarny ekran. Jest on o tyle uciążliwy, że praktycznie nie ma się możliwości korzystania ze sprzętu. Co robić w takich sytuacjach? Pierwszym krokiem zawsze powinno być sprawdzenie czy powodem nie jest zwyczajnie rozładowana bateria. Jeśli już wykluczy się tą sytuacje konieczne jest szukanie innych przyczyn dlaczego występuje czarny ekran w laptopie. Czasem problem jest na tyle prosty, że możliwe jest samodzielne usunięcie usterki i odzyskanie funkcji sprzętu. Jeśli jednak tak się nie dzieje niezbędna jest wizyta w profesjonalnym serwisie komputerowym. Niekiedy samodzielna próba naprawy bardziej skomplikowanej awarii może przynieść odwrotny skutek.
Jakie są przyczyny pojawienia się czarnego ekranu w komputerze?
Czarny ekran po włączeniu komputera nie zawsze zwiastuje uszkodzenie matrycy czy też samego wyświetlacza, co jest już bardziej złożonym problemem wymagającym odwiedzenia profesjonalistów. Zdarza się, że użytkownik nie stosuje się do konieczności bieżącego aktualizowania swojego systemu, co natomiast odzwierciedla się w występowaniu czarnego ekranu. Laptop działa ale jest czarny ekran to o wiele częstszy problem z jakim zmagają się właściciele tego typu urządzeń. W tej kwestii zazwyczaj dochodzi do nagłego wyłączenia się widoku ekranu już po zalogowaniu do systemu. Wówczas pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie czy w laptopie nie zmieniona została jasność wyświetlacza bądź czy sprzęt automatycznie nie przeszedł do stanu uśpienia. Dobrą metodą, która niekiedy pomaga jest zrestartowanie laptopa. Jeśli żaden z tych sposobów nie przyniósł rozwiązania warto jest udać się do serwis laptopów bądź skontaktować się z działem technicznym. Ekran komputera, w którym doszło do utraty widoku można zdiagnozować także poprzez przeniesienie się do tak zwanego trybu awaryjnego. Pozwala on określić czy przyczyna takiego zjawiska leży w sterownikach, aktualizacji czy może antywirusie. W sytuacji gdy nawet taka akcja nie jest możliwa pozostaje oddanie sprawy w ręce specjalistów. Na rynku działa obecnie ogrom firm specjalizujących się w takich przypadkach i na szczęście w razie awarii nie jest od razu konieczne wymienianie swojego sprzętu.
Jak reagować w przypadku awarii komputera bądź laptopa?
Komputery stacjonarne odróżniają się od laptopów tym, że nie są trwale połączone z monitorem, dlatego też w razie gdy wystąpi czarny ekran po zalogowaniu można od razu przypuszczać, że problem tkwi w samym monitorze. Zupełnie inaczej prezentuje się to w przypadku laptopów, które to są połączone trwale z wyświetlaczem. W praktyce oznacza to, że uruchamiając laptop jednocześnie powinien włączyć się także wyświetlacz. Jeśli tak się nie dzieje jedną z podstawowych przyczyn może być uszkodzenie taśmy wyświetlacza. W celu jej wymienienia konieczne jest rozkręcenie sprzętu w celu wymiany. Chcąc sprawdzić czy jest to potencjalna przyczyna można podłączyć swój komputer do zewnętrznego ekranu. Gdy obraz będzie się wyświetlał przyczyna może leżeć właśnie w taśmie, a jeśli nie istnieje prawdopodobieństwo, że uszkodzeniu uległ system graficzny, którego samodzielna naprawa jest bardzo ciężka.
Jak dbać o komputer, aby uniknąć awarii?
Wielu usterek można zapobiec jeśli będzie dbało się o swój sprzęt poprzez regularne jego czyszczenie ze zbędnych plików ale także stosowanie sprężonego powietrza do usuwania kurzu czy zabrudzeń z otworów USB. Niektóre awarie są także spowodowane tym, że właściciele swoich sprzętów zbyt długo korzystają z laptopa doprowadzając do przegrzania, co może skutkować wystąpieniem spięcia. Bardzo niepoprawną praktyką jest także stałe podłączenie do ładowarki przy jednocześnie włożonej baterii. Takie zachowanie może szybko doprowadzić do osłabienia efektywności baterii i konieczna będzie jej wymiana. Chcąc wykorzystywać laptopa w długim zakresie czasu dobrze jest zadbać o specjalną podkładkę chłodzącą. Poza tego typu funkcjonalnością jest to dodatek, dzięki któremu można trzymać laptop przykładowo na kolanach. Odpowiednia pielęgnacja komputerów i regularne czyszczenie pamięci powoduje, że sprzęt służy przez długi czas nie sprawiając przy tym żadnych problemów.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Jakie są objawy uszkodzenia karty graficznej?
Wymiana matrycy MacBook
Laptop MacBook AIR czy MacBook PRO?
Wymiana gładzika w MacBook
MacBook się nie włącza – co robić?
Skróty klawiszowe Mac
Print screen Mac – jak zrobić?
Smartfon z wytrzymałą baterią – zestawienie
Jak przyspieszyć komputer – sprawdzone sposoby
Co zrobić, kiedy Iphone nie chce się włączyć?