Laptop, który nigdy się nie zepsuje? Prawdopodobnie nie ma takiego na rynku. Ale są sprzęty zaprojektowane tak, aby wytrzymać trudy nawet intensywnej eksploatacji. A jeśli nawet przydarzy się usterka, jej usunięcie nie musi rujnować budżetu. Serwis MacBook – jak to wygląda w praktyce? Kiedy tylko skończy się gwarancja, większość z nas zaczyna nerwowo spoglądać na wszelkie oznaki niedomagania komputera – ewentualna naprawa to coś, czego wolelibyśmy uniknąć. Jednak nie warto robić tego za wszelką cenę – jeśli coś nie działa, trzeba sprawdzić, dlaczego tak się dzieje. Zwlekanie i odkładanie sprawy na bliżej nieokreśloną przyszłość może skończyć się wysokim rachunkiem. Bo…
Czytaj więcejWybór laptopa tylko w z pozoru wydaje się prosty. Choć zwykle mamy swoje upatrzone „typy” to przy przeglądaniu ofert i porównywaniu parametrów można nabrać wątpliwości. Czy szybszy procesor i większa pamięć RAM jest konieczna, a może lepiej postawić na pojemniejszy dysk? A może kierować się zupełnie czymś innym – rozmiarami i wagą? Mac Air czyli laptop w wersji light Każdy, kto rozgląda się za laptopem ze stajni Apple nie raz zastanawiał się nad wyborem między MacBook Air a MacBook Pro. Taki wybór może być trudny dla osób, które szukają wydajnego laptopa z systemem macOS, bo choć oba modele sporo różni,…
Czytaj więcejChyba nikt dziś nie wyobraża sobie pracy bez takiego narzędzia, jakim jest laptop. Zwłaszcza konstrukcje ze stajni Apple nadają się do intensywnego użytkowania przez wymagających klientów. Nie ma jednak rzeczy niezniszczalnych, a jednym z częściej psujących się podzespołów w mocno eksploatowanych laptopach jest Apple touchpad. Touchpad Mac – budowa i funkcje Sprawna obsługa laptopa bez touchpada wydaje się niemal niemożliwa, zwłaszcza jeśli nie mamy pod ręką myszki. Mac Touchpad zwany również panelem dotykowym, gładzikiem albo płytką dotykową obecny jest w praktycznie wszystkich komputerach przenośnych produkowanych na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Niezależnie od producenta czy systemu operacyjnego pełni bardzo podobne funkcje i…
Czytaj więcejTo przytrafia się zwykle w najmniej odpowiednim momencie – awaria komputera potrafi pokonać nas niczym cios pięściarza powalający na deski. Bez komputera dziś trudno wyobrazić sobie pracę, zarządzanie domowym budżetem czy też rozrywkę. Jeśli nasz laptop Apple Mac nie daje oznak życia to znak, że musimy działać zdecydowanie. MacBook Air nie chce się włączyć – pierwsza pomoc w najtrudniejszych przypadkach Gdzie szukać źródła problemu, jeśli na zewnątrz komputer wygląda świetnie i nic nie wskazuje na to, że doszło do poważnego wypadku? Pierwszy krok to upewnienie się, że komputer ma zasilanie. To może zabrzmieć jak coś oczywistego, ale komu nie zdarzyło…
Czytaj więcejPrzyzwyczajenie to druga natura człowieka. To dlatego każda zmiana może wywoływać stres i podenerwowanie. Nic zatem dziwnego, że gdy przesiadamy się na nowy komputer, możemy czuć się zagubieni. Ustawienia i funkcje nie są tam, gdzie jesteśmy przyzwyczajeni. Inaczej działa mysz, inaczej klawiatura. Zmianę nawyków musimy sobie zafundować zwłaszcza wtedy, gdy przesiadamy się z komputera z systemem Windows na sprzęt Apple. Inna filozofia tych systemów powoduje, że lista różnić jest długa. Przesiadka z peceta na Maca – jak to ugryźć? Dla kogoś, kto nigdy nie miał do czynienia ze sprzętem Apple, pierwsze chwile z nowym systemem mogą być trudne. Ale wystarczy…
Czytaj więcejPrzesiadka z komputera z systemem Windows na Maca nie musi być udręką. Czasy, gdy popularne „okienka” niepodzielnie królowały na komputerach w naszym kraju to już historia. Teraz sprzęt z logo nadgryzionego jabłka coraz chętniej wybierają nie tylko profesjonaliści – komputery te spotkamy w miejskich instytucjach, uczelniach czy publicznych bibliotekach. Dlatego współcześnie szansa, że prędzej czy później będziemy mieć osobiście do czynienia z systemem MacOS jest bardzo duża. Jak ogarnąć podstawy, aby móc bez stresu pracować w nowym środowisku? Mac vs. Windows: różnice i podobieństwa Choć oba systemy bazują na podobnym założeniu – interfejsie graficznym w postaci aplikacji w oknach, to…
Czytaj więcejPamiętacie czasy małych telefonów pokroju Nokii 8810, które miały naprawdę miniaturowe rozmiary i ultra lekką wagę? Takie modele potrafiły wytrzymywać nawet tydzień na jednym ładowaniu w czasie czuwania i nie było to wynikiem niecodziennym. Telefony z dobrą baterią produkowała Nokia, ale nie tylko. Wielu producentów w tamtym czasie oferowało telefon z dużą baterią, pozwalającą na naprawdę komfortową pracę. Współczesne smartfony z tej perspektywy wydają się urządzeniami pokaźnych rozmiarów i słusznej wagi, nierzadko przekraczającej 200 g. Oczywiście, trudno porównywać jeden do jednego urządzenia z różnych dekad, bo możliwości współczesnych telefonów są o wiele większe. Znacznie większe są także oczekiwania samych użytkowników…
Czytaj więcejJedną z najbardziej frustrujących rzeczy jest wolno działający komputer, właśnie wtedy, kiedy akurat potrzebujemy z niego szybko skorzystać. Komputery na co dzień wykorzystujemy nie tylko do pracy, ale również do poszukiwania informacji, nawiązywania kontaktu z bliskimi, znajdywania nowych znajomości czy po prostu zapewniania sobie rozrywki, na przykład poprzez gry internetowe. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że komputer towarzyszy nam przy większości czynności dnia codziennego. Czasami zastępuje go oczywiście smartfon, ale wiele osób przyzwyczajonych do korzystania z laptopów zabiera je ze sobą do szkoły czy pracy, aby swobodnie móc korzystać z internetu i programów komputerowych. Sprawny i szybki sprzęt potrafi znacznie ułatwić…
Czytaj więcejCzasy, w których telefon służył jedynie do dzwonienia i wysyłania sms-ów mamy już dawno za sobą. Współczesny smartfon to multimedialna stacja robocza, a nie rzadko całe przenośne biuro. To sprawia, że gdy dojdzie do usterki, konsekwencje są bardzo dotkliwe i mogą wręcz przełożyć się na materialne straty firmy. Uszkodzenia telefonu nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale często mamy pośredni wpływ na to, jak długo nasz smartfon pozostanie w dobrym stanie technicznym. Telefon nie chce się włączyć Usterka objawiająca się tym, że smartfon jest całkowicie martwy, wygląda bardzo poważnie i może przyprawić nas o szybsze bicie serca. W takiej sytuacji nie…
Czytaj więcejMoże zacząć się od niewinnej usterki i przerodzić się w poważną awarię – uszkodzenie klawiatury zwykle oznacza brak możliwości skorzystania z komputera. Urządzenia Apple, mimo, że, reklamowane przez producenta jako bardzo wytrzymałe także narażone są na uszkodzenia mechaniczne. Ważne, aby właściwie zareagować już przy pierwszych objawach niedomagania sprzętu, co pozwoli uniknąć większych kosztów i niepotrzebnego stresu. Co istotne, naprawa nawet poważnie wyglądających uszkodzeń laptopów Apple może być przyjazna dla naszego portfela. Uszkodzenia klawiatury Apple – rodzaje Jak w przypadku każdego laptopa, to właśnie klawiatura narażona jest na najpoważniejsze uszkodzenia mechaniczne. Po części wynika to z samej eksploatacji, w końcu to…
Czytaj więcej