Laptop głośno pracuje – idź do serwisu!
Gdy komputer głośno chodzi to znak, że z naszym sprzętem zaczyna się dziać coś niedobrego. Warto zainteresować się tym temat, zanim będzie za późno i trzeba będzie go oddać do serwisu. Często możemy skutecznie zapobiec gorszym usterkom, interweniując w odpowiednim czasie. A wiadomo, że nikt z nas nie lubi zostawać bez ulubionego sprzętu – laptopa czy telefonu. W dzisiejszych czasach tego rodzaju przedmioty służą nam nie tylko do wykonywania pracy, ale również do kontaktowania się z rodziną, przyjaciółmi czy znajomymi. To za pośrednictwem laptopa i telefonu możemy się też zrelaksować – obejrzeć ciekawy film, przeczytać wiadomości ze świata czy pograć w ulubione gry. Warto więc o najważniejsze sprzęty dbać i zapobiegać różnego rodzaju usterkom. Jedną z nich jest głośna praca komputera, której przyczyną jest najczęściej zabrudzony wentylator w laptopie.
Jaka profilaktyka sprawdzi się przy laptopie?
Jak to mówią „łatwiej zapobiegać niż leczyć”. Tak samo jest z naszymi komputerami. Jeśli nie chcemy sytuacji, w której konieczne jest czyszczenie laptopa z kurzu, warto pomyśleć o tym, jak zapobiegać gromadzeniu się zanieczyszczeń na skrzydłach wiatraczka. Istnieje kilka ważnych zasad, których powinniśmy przestrzegać, jeśli nie chcemy borykać się z problemem spowolnionego działania sprzętu, samoczynnego resetu czy wolnego uruchomiania się laptopa. Warto pamiętać o tym, że:
- Nie powinniśmy trzymać laptopa na kolanach, poduszkach ani kocach. Są do tego przeznaczone odpowiednie podkładki lub po prostu prosta, czysta przestrzeń na biurku czy stole. Kontakt tkanin z wiatrakiem sprawia, że komputer głośno pracuje, a w wentylatorze zbierają się mikroelementy z tkanin, które powodują zabrudzenie.
- Aby wiatrak w komputerze pozostał czysty, nie powinniśmy jeść przed laptopem. Tu ofiarą może paść nie tylko brudny ekran czy klawiatura – ale właśnie wiatraczek, do którego dostaną się okruchy.
- Powinniśmy dbać o to, by w naszym domu nie było zbyt dużo zanieczyszczeń, zwłaszcza kurzu. Jeśli będzie on regularnie osiadał na półkach i biurkach, bez problemu również zanieczyści wiatraczek do laptopa.
Samodzielna próba oczyszczenia komputera
Co zrobić, jeśli już jest za późno na profilaktykę i nasz laptop głośno chodzi? Mamy dwa wyjścia – postawić na profesjonalny serwis komputerów lub wykonać czyszczenie samodzielnie. Ta druga opcja jest bardziej ryzykowna, zwłaszcza jeśli nie mamy odpowiednich umiejętności lub zakurzenie komputera jest bardzo duże. Aby nie zniszczyć sprzętu powinniśmy zapomnieć o odkurzaniu laptopa klasycznym odkurzaczem. Włosie nawet najbardziej miękkiej szczotki będzie zbyt twarde by nie porysować komputera – tym samym możemy wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Jeżeli więc już zdecydujemy się na samodzielne czyszczenie laptopa z kurzu postępujmy zgodnie z instrukcją:
- Wyłączmy laptopa;
- Odłączmy go od zasilania całkowicie;
- Rozkręćmy i zdejmijmy delikatnie obudowę;
- Wymontujmy system chłodzenia;
- W zależności od stopnia zabrudzenia – spryskajmy wiatrak sprężonym powietrzem, gdy kurzu jest niewiele, a w przypadku mocniejszego brudu użyjmy małego pędzelka lub wacików do uszu, aby delikatnie wymieść zabrudzenia;
- Pozostałe elementy oczyśćmy na końcu szmatką z mikrofibry (podobną do czyszczenia okularów – taka ściereczka z pewnością nie porysuje żadnego z elementów).
- Jeżeli jesteśmy pewni, że zanieczyszczenie kurzem jest niewielkie, przed rozkręceniem sprzętu można spróbować użyć spreju ze sprężonym powietrzem. Ważne jednak, aby nie stosować tej metody, gdy kurzu jest dużo. Wówczas może się zdarzyć tak, że pogorszymy sytuację, zamiast ją poprawić – brud po prostu cofnie się do środka komputera.
Serwis laptopów – czasem lepiej oddać sprzęt w ręce profesjonalistów
Jeżeli nie znamy się na czyszczeniu sprzętów, a wiatrak do laptopa to dla nas „czarna magia”, lepiej odpuścić sobie samodzielne działanie w zakresie usuwania usterki. Obsługa serwisowa zaoszczędzi nam stresu związanego z rozkręcaniem komputera, z pewnością wykona swoją pracę profesjonalnie i stosunkowo szybko. Nie jest to zbyt skomplikowana procedura, by wyczyścić laptopa z kurzu. Dodatkowo nie zapłacimy za nią zbyt dużych pieniędzy, a serwisant przy okazji sprawdzi w jakiej kondycji są pozostałe elementy systemu i będzie mógł zalecić jakieś działania naprawcze czy choćby profilaktyczne.
Warto jednak pamiętać, że wybierając serwis laptopów dobrze jest wcześniej poczytać o nich opinie w internecie i porównać ceny usług. Szukając pomocy na szybko – zdarza się, że przepłacamy albo trafiamy do miejsc, w których pracownicy nie oferują najwyższej jakości obsługi.
Czym charakteryzuje się dobry serwis komputerów?
Jeśli chcemy profilaktycznie znaleźć profesjonalny serwis laptopów zwróćmy uwagę na kilka ważnych spraw:
- Jakie opinie ma dane miejsce i jego obsługa w świecie realnym i internetowym? Czy ludzie polecają ten serwis? Czy komuś z naszych znajomych pomogli szybko i w dobrej cenie?
- Jak długo trzymane są laptopy w naprawie? Czy serwis wyrabia się ze zleceniami? Czy oferuje sprzęt zastępczy?
- Jak wyglądają ceny poszczególnych usług? Czy na tle konkurencji wypadają porównywalnie? Czy nie mają cen zbyt wysokich lub też rażąco niskich?
- Czy bazują na oryginalnych częściach czy zamiennych?
- Jak pracownicy traktują klienta? Czy angażują się w obsługę, są pomocni i mili?
- Jak daleko od naszego domu znajduje się serwis?
- Czy długo trzeba czekać na przyjęcie ewentualnego zgłoszenia?
Powyższe kwestie warto rozważyć „na chłodno”, zanim jeszcze pojawi się sytuacja wymagająca serwisowej interwencji. Mało osób myśli o takiej możliwości i później niestety wybiera przypadkowe miejsca, które nie pracują zgodnie z oczekiwaniami. A awaria może przytrafić się każdemu. Nikt natomiast nie lubi być pozbawiony sprzętów, do których jest przywiązany i bez których nie wyobraża sobie dalszego życia. Dlatego dbajmy o nasze laptopy, stosujmy zalecenia profilaktyczne i bądźmy przygotowani na wypadek usterki.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Jakie są objawy uszkodzenia karty graficznej?
Wymiana matrycy MacBook
Laptop MacBook AIR czy MacBook PRO?
Wymiana gładzika w MacBook
MacBook się nie włącza – co robić?
Skróty klawiszowe Mac
Print screen Mac – jak zrobić?
Smartfon z wytrzymałą baterią – zestawienie
Jak przyspieszyć komputer – sprawdzone sposoby
Co zrobić, kiedy Iphone nie chce się włączyć?