Czyszczenie laptopa z kurzu – jak to zrobić?
Laptop to dla wielu z nas narzędzie stworzone do pracy, komunikacji z bliskimi oraz rozrywki. Dlatego stajemy się bardzo sfrustrowani, kiedy na tym sprzęcie nie możemy polegać. Jedną z najczęstszych przypadłości laptopów jest zabrudzenie wentylatora, które skutkuje przegrzewaniem się sprzętu, samoczynnym resetowaniem czy zwalnianiem w trakcie pracy. Wszystkie te niepożądane reakcje można na szczęście wyeliminować poprzez czyszczenie laptopa sprężonym powietrzem. Aby tego dokonać można odwiedzić serwis komputerów albo próbować wyczyścić laptopa samodzielnie.
Czyszczenie laptopa z kurzu – jak to zrobić dobrze?
Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne czyszczenie laptopa powinniśmy najpierw ocenić stan jego zabrudzenia. Jeśli kurz powoduje, że laptop po prostu włącza się nieco dłużej i „muli” po uruchomieniu – jest szansa, że wystarczy użycie sprężonego powietrza. W tym celu należy przyłożyć końcówkę spreju i wdmuchać zawartość do środka. Jeśli od razu zauważymy poprawę – to znaczy, że taki zabieg był wystarczający.
Inaczej wygląda sprawa w przypadku mocnego zakurzenia sprzętu. Wówczas działanie sprężonym powietrzem do środka niestety pogorszy sytuację, bo przesunie brud do wewnątrz. Jeśli widzimy, że nasz laptop poza „muleniem” oraz zwalnianiem w trakcie pracy, potrafi się jeszcze zupełnie wyłączyć czy zresetować, a wiatrak działa właściwie nieustannie – wtedy trzeba zastosować bardziej skomplikowaną procedurę, a mianowicie:
- Wyłączamy komputer z zasilania;
- Wymontowujemy układ chłodzenia;
- Czyścimy go poza laptopem, a w tym celu– rozkręcamy;
- Przedmuchujemy za pomocą sprężonego powietrza;
- Lub też czyścimy zakurzone miejsca przy pomocy patyczków kosmetycznych lub cienkich pędzelków.
Czyszczenie laptopa odkurzaczem
Niezbyt dobrym pomysłem jest odkurzanie naszego komputera. Nawet jeśli wydaje nam się, że posiadamy szczotkę z miękkim włosiem lub potrafimy delikatnie użyć samej rurki odkurzającej – nie jest to najlepszy pomysł. Laptopy są bardzo delikatnymi sprzętami, które są narażone na mikrouszkodzenia. Wiadomo, że często chcemy zaoszczędzić nieco pieniędzy, stawiając samodzielnie czyszczenie laptopa, ale szkody, które możemy wyrządzić, mogą okazać się znacznie gorsze dla naszego portfela niż zwykłe serwisowe przedmuchanie z kurzu.
Czyszczenie ekranu laptopa przy pomocy odkurzacza również nie przyniesie pożądanych skutków. Żadna szczotka nie jest tak miękka, by nie zarysować delikatnej tafli naszego komputera. Co więcej – ekranu nie powinniśmy czyścić również przy pomocy ręczników papierowych czy chusteczek nawilżających. Choć są to artykuły najczęściej dostępne pod ręką – mogą one wyrządzić więcej szkody niż pożytku, w postaci znaczących rys, których nie da się pozbyć. Najlepsza w tym celu będzie miękka ściereczka z mikrofibry, tworzona na wzór ściereczek do przecierania okularów.
Czyszczenie laptopa z kurzu cena
Jeżeli nie znamy się na rozkręcaniu komputerów lub też obawiamy się samodzielnego działania w tym zakresie, powinniśmy sprawdzić najbliższy serwis laptopów. Oddanie sprzętu w dobre ręce z pewnością zapewni nam wewnętrzny spokój i pewność, że zajmą się nim prawdziwi profesjonaliści. Procedura czyszczenia laptopa nie jest ani trudna, ani długotrwała. Z pewnością nie zostaniemy pozbawieni naszego komputera na zbyt długi czas, co jest ogromnym plusem tego rodzaju sytuacji. Nikt przecież nie lubi być pozbawiony narzędzia pracy i komunikacji. Serwis laptopów przeprowadzi czyszczenie laptopa z kurzu w terminie maksymalnie kilku dni.
Pozostaje jeszcze kwestia ceny takiej usługi. W zależności od stopnia zabrudzenia, a także modelu sprzętu z jakiego korzystamy – będzie to koszt od kilkudziesięciu do maksymalnie dwustu złotych. Oczywiście przy okazji przeglądania sprzętu, serwisant może stwierdzić dodatkowe usterki – jednakże nie przystąpi do ich naprawy bez naszej wiedzy i zgody.
Jak wybrać dobry serwis laptopów?
Najczęściej obsługę serwisującą nasz komputer wybieramy na szybko w momencie pojawienia się usterki. Nie jest to dobre działanie, bo wówczas stawiamy na serwis, który jest najbliżej i ma wolny termin. Najczęściej jednak te cechy wcale nie świadczą o tym, że jest to miejsce najlepsze i najtańsze – wręcz przeciwnie. To dlatego warto rozejrzeć się za serwisem laptopów zanim jeszcze pojawi się jakikolwiek problem. Dobrze jest wiedzieć, gdzie znajduje się najlepsza obsługa serwisowa, która posiada dobre opinie w świecie wirtualnym i rzeczywistym. Porównanie cen różnych usług serwisowych pomoże nam zachować jasne spojrzenie na sytuację, kiedy już przytrafi się nam niechciana awaria. Nie przepłacimy wówczas za naprawę czy chociażby czyszczenie laptopa z kurzu.
Cena oczywiście ma spore znaczenie – nikt przecież nie lubi wydawać więcej niż musi. Przy dbaniu o nasze sprzęty, warto jednak pamiętać, że nie na wszystkim dobrze jest oszczędzać. Jeśli zepsuje się coś poważnego – na przykład płyta główna, nie powinniśmy stosować prowizorycznych rozwiązań, tylko dlatego, że są tańsze. Załatwienie problemu w ten sposób, sprawi, że ostatecznie zapłacimy więcej niż w przypadku udania się do autoryzowanego, porządnego serwisu naprawy komputerów.
Garść porad na koniec
Podsumowując najważniejsze kwestie:
- porównujmy ceny;
- czytajmy opinie o serwisach;
- sprawdzajmy obsługę;
- bądźmy przygotowani na możliwość usterki, zanim się ona jeszcze wydarzy.
- wyszukajmy kilka miejsc, którym możemy zaufać, w razie, gdyby był problem z dostępnością serwisu i jego pracowników.
- jeśli nie znamy się na sprzętach – nie próbujmy naprawiać ich na własną rękę. Częściej prowadzi to do pogorszenia sytuacji niż do jej polepszenia;
- Oszczędzajmy tyle, ile się da, ale tylko na tym, na czym warto. Jeśli w grę wchodzi poważna usterka, lepiej zapłacić profesjonalisto niż później żałować.
- Dbajmy o nasz sprzęt, umożliwiając pracę wiatrakom. Nie sprzyja temu trzymanie laptopów na kolanach, poduszkach i miękkich tkaninach. Nie jedzmy przy monitorach, zwłaszcza przekąsek, które bardzo się kruszą.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Jakie są objawy uszkodzenia karty graficznej?
Wymiana matrycy MacBook
Laptop MacBook AIR czy MacBook PRO?
Wymiana gładzika w MacBook
MacBook się nie włącza – co robić?
Skróty klawiszowe Mac
Print screen Mac – jak zrobić?
Smartfon z wytrzymałą baterią – zestawienie
Jak przyspieszyć komputer – sprawdzone sposoby
Co zrobić, kiedy Iphone nie chce się włączyć?