
Wybór laptopa tylko w z pozoru wydaje się prosty. Choć zwykle mamy swoje upatrzone „typy” to przy przeglądaniu ofert i porównywaniu parametrów można nabrać wątpliwości. Czy szybszy procesor i większa pamięć RAM jest konieczna, a może lepiej postawić na pojemniejszy dysk? A może kierować się zupełnie czymś innym – rozmiarami i wagą?
Mac Air czyli laptop w wersji light
Każdy, kto rozgląda się za laptopem ze stajni Apple nie raz zastanawiał się nad wyborem między MacBook Air a MacBook Pro. Taki wybór może być trudny dla osób, które szukają wydajnego laptopa z systemem macOS, bo choć oba modele sporo różni, to jednak oferują wiele funkcji i są świetnym narzędziem do wielu zadań.
Tym, co wyróżnia 15 Macbook Air to przede wszystkim wymiary. Jak czytamy na stronie producenta, najnowszy model posiada ekran o przekątnej 13,3 cala z podświetleniem LED i waży nieco ponad 1,2 kilograma. Jego grubość to niewiele ponad 1,5 centymetra a wymiary to praktycznie format kartki papieru A4 – dokładnie 30,4×21,2 centymetra.
To wszystko oznacza, że ultrabook ten jest wyjątkowo mobilny i z łatwością zmieści nawet w damskiej torebce. Ten Apple laptop nie jest jednak pozbawiony wad – produkując taki sprzęt, nie obyło się bez kompromisów. Stąd np. mniejsza liczba dostępnych portów i złącz, a także praktycznie brak możliwości rozbudowy. Kluczowe podzespoły są łączone trwale za pomocą lutowania a wszystko z myślą o jak najmniejszych gabarytach.
Mac Apple Pro czyli podobne przeciwieństwa
Sam rzut oka na wymiary tego laptopa pozwala nie przekonać się, że mamy do czynienia ze sprzętem do innego typu zadań. 13-calowy Macbook Apple pro pozytywnie zaskakuje zarówno grubością (maksymalnie 1,56cm) a także masą – nieprzekraczającą 1,5kg. Wymiary zewnętrzne, tj. długość i szerokość są niemal identyczne jak w odmianie Air. A jednak stylistyka tego modelu sprawia, że wygląda on masywniej, niż wynikałoby to ze specyfikacji.
A to, że jest to sprzęt mocny nie ulega wątpliwości. Zastosowane procesory w połączeniu z najszybszą pamięcią RAM przekładają się na wydajność na poziomie ultra.
Apple MacBook Pro jest bez wątpienia mocniejszym laptopem. Oferuje wydajniejsze procesory, mocniejszą kartę graficzną i większą ilość pamięci RAM. MacBook Air został zaprojektowany z myślą o mobilności i wydajności, oferując lżejszą konstrukcję i dłuższy czas pracy na baterii niż MacBook Pro. Jest to idealna opcja dla osób, które często podróżują i potrzebują laptopa do pracy w różnych warunkach – niekoniecznie w wygodnym biurze.
Laptopy Apple – różne podejście do kwestii zasilania
Oba laptopy oferują długi czas pracy na baterii, ale MacBook Air musi uznać w tej kwestii wyższość konkurenta. Model z Pro w nazwie posiada ogniwo o mocy ponad 58Wh co przekłada się na prawie 20 godzin czasu działania przy odtwarzaniu filmów. Dla porównania, MacBook Apple Air, nawet w najnowszym wydaniu, ma baterię o kilka Wh mniejszą, a czas działania jest krótszy.
W kwestii zasilania warto zwrócić jednak uwagę na pewien detal – lżejszy laptop wyposażono w nową generację złącza do ładownia Magsafe 3, podczas gdy w modelu Pro do dyspozycji mamy jedynie porty USB-C, nazywane tu Thunderbolt. Różnica? Przede wszystkim wygoda, bo złącze magnetyczne, dobrze znane użytkownikom nieco starszych MacBooków, pozwala na łatwe podpinanie i odpinanie przewodu, a jeśli sprzęt zostawimy np. na stole, to zahaczając o zwisający przewód nie doprowadzimy do wyrwania gniazda czy zrzucenia laptopa na podłogę. Złącze magnetycznie rozepnie się samoczynni, jeśli zadziała na nie zbyt duża siła. Proste i skuteczne zarazem. Oczywiście, laptop Apple Air posiada także klasyczny port USB-C.
System, czyli największa zaleta każdego laptopa Apple
Zostawmy na moment porównywanie wymiarów i pojemności baterii. To, co często decyduje o zakupie sprzętu z logo nadgryzionego jabłka to właśnie system operacyjny.
Jedną z najczęściej przywoływanych zalet jest stabilność i szybkość działania. System MacOS został zoptymalizowany pod kątem sprzętu, na którym działa. Nawet na starszych maszynach jego wydajność jest zadowalająca, czego nie można powiedzieć o Windowsie – bardziej ogólnym systemem operacyjnym, który musi działać na różnych rodzajach sprzętu, co może wpłynąć na jego wydajność.
Apple czyli wygoda
System MacOS jest znany ze swojej prostoty i intuicyjnego interfejsu użytkownika. Apple konsekwentnie rozwija system i dba o spójność pomiędzy różnymi urządzeniami. Do tego, system ten jest uważany za jedną z najbezpieczniejszych platform na rynku. Laptop Mac zwykle nie ma zainstalowanego antywirusa a i tak ryzyko zainfekowania jest mniejsze niż w przypadku komputerów pracujących pod kontrolą Windowsa.
Niewątpliwie, po stronie zalet systemu od Apple trzeba zapisać dbałość o rozwój oprogramowania na wszystkich platformach. Tzw. ekosystem Apple jest autorskim pomysłem amerykańskiej firmy. Wszystkie urządzenia Apple (takie jak iPhone, Mac laptop, iPad, Apple Watch i AirPods) są zaprojektowane tak, aby działały ze sobą w pełni zintegrowane i synchronizowane. Dzięki temu, że system MacOS działa wewnątrz tego ekosystemu, użytkownicy mogą łatwiej przesyłać pliki i korzystać z aplikacji między różnymi urządzeniami.
Apple Pro Mac – wygodniejszy w użytkowaniu?
Wymiary i waga tych sprzętów zachęca do zabierania ich poza biuro czy dom. A dopracowany sposób obsługi – m.in. za pomocą skrótów klawiaturowych czy gestów na touchpadzie powoduje, ze do efektywnej pracy wcale nie potrzebujemy myszki.
W samym interfejsie systemu Apple jest sporo różnić względem Windowsa. Menu w MacOS jest umieszczone na górnym pasku ekranu, zamiast na pasku zadań na dole ekranu – tak, jak znamy to z niemal każdego systemu Windows. Poza tym, menu kontekstowe pojawia się po naciśnięciu i przytrzymaniu przycisku myszy, zamiast zwykłego kliknięcia. W laptop MacBook z MacOS, przemieszczanie się po systemie i otwieranie różnych aplikacji i folderów odbywa się za pomocą ikon Docka lub za pomocą polecenia Spotlight.
Są oczywiście i wspomniane gesty. Można je wykonywać na touchpadzie – wygodnie przewijając ekran, otwierając menu kontekstowe czy nawet regulując jasność wyświetlacza. Mac laptops – jak nazywają te sprzęty Amerykanie, słyną z dobrze przemyślanych skrótów klawiszowych. Większość poleceń systemowych można wykonać właśnie z poziomu klawiatury. Command + M minimalizuje aktywne okno, a Command + Tab przełącza pomiędzy aktywnymi aplikacjami. Pamiętajmy, że po kliknięciu ikony zamykani programu nadal jest on aktywny, ale w formie zminimalizowanej – to także jedna z różnić względem Windowsa.
Serwis MacBook kontra klasyczny laptop
Obsługa serwisowa urządzeń Apple nieco różni się od sprzętów innych producentów. Kalifornijska firma dość restrykcyjnie podchodziła do kwestii napraw przeprowadzanych poza autoryzowanymi punktami serwisowymi. Obecnie się to zmienia i to dość znacznie – sprzęt można naprawiać także we własnym zakresie – oczywiście po upływie okresu gwarancji.
Co ciekawe, używany Macbook wcale nie musi trafić do punktu serwisowego. Dostępne są specjalne pakiety – polega to na tym, że wypożyczamy zestaw profesjonalnych narzędzi serwisowych, dedykowanych do konkretnych modeli sprzętów Apple. Z takim zestawem, na własną odpowiedzialność możemy przeprowadzić np. wymianę akumulatora na nowy.
Czy serwisowanie Maca jest droższe? To zależy. Współcześnie na rynku działa wiele serwisów specjalizujących się w naprawie urządzeń tego producenta. Same sprzęty nie są już też egzotyką w naszym kraju – stają się równie popularne co te innych marek.
W ślad za tym idą ceny usług serwisowych i ich dostępność. Tym, co może wyróżniać się in minus jest cena części zamiennych – szczególnie tych oryginalnych z logo Apple. Sporo trzeba zapłacić za podzespoły takie jak ekran czy elementy obudowy. A zamienniki nie zawsze występują, choć i w tym przypadku widać zmiany na lepsze.
Naprawa Macbook Air
Wracając do różnic pomiędzy serią AIR a PRO dotarliśmy do kwestii serwisowania. I tu także napotkamy na rozbieżności.
Koszty napraw mogą być wyższe, jeśli uszkodzeniu ulegnie mały i smukły laptop AIR. Laptop for Apple
Tego typu zbudowany jest w sposób praktycznie uniemożliwiający ingerencję w poszczególne podzespoły. Wymiana kości pamięci RAM, dysku twardego czy procesora to zadanie dla specjalisty.
To powoduje, że w przypadku poważniejszej awarii bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie wymiana całej płyty głównej na nową.
Którego laptopa wybrać?
Jednoznaczna odpowiedź na tak postawione pytanie jest niemożliwa. Sprzęty te mimo wielu podobieństw, różnią się przeznaczeniem.
Laptop MacBook Air wybiorą przede wszystkim ci, którym zależy na stylowym wyglądzie i chcą się wyróżniać. Po komputer ten warto sięgnąć także wtedy, gdy sporo czasu spędzamy w podróży. Mała waga i kompaktowe wymiary będą tu sporym atutem.
Dla wszystkich, którym zależy na wydajności, przewidziany jest MacBook Pro. Już podstawowa odmiana z ekranem o przekątnej 13 cali oferuje wiele, ale dla najbardziej wymagających zarezerwowano większe odmiany – z ekranem nawet 16-calowym.
MacBook Pro ma dodatkową zaletę – Touch Bar, czyli interaktywny panel dotykowy umieszczony powyżej klawiatury, który umożliwia dostęp do różnych funkcji w zależności od używanej aplikacji. Touch Bar może usprawnić korzystanie z komputera a przy tym wygląda bardzo nowocześnie.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Jak jest różnica między laptopem a netbookiem?
Czyszczenie laptopa z kurzu – jak to zrobić?
Laptop głośno pracuje – idź do serwisu!
Regeneracja baterii w laptopie – czy to ma sens?
Niedziałający touchpad – co robić?
Laptop się nie uruchamia – co zrobić?
Zalana klawiatura laptopa – czy da się ją uratować?
Czarny ekran w laptopie – co robić?
Jakim awariom najczęściej ulegają obecnie tablety?
Bez telefonu ani rusz. Dobry serwisant pozwoli utrzymać kontakt ze światem