Wymiana matrycy MacBook
2024-03-27Zbita szybka aparatu w iPhone
2024-03-31Laptop pracuje bardzo głośno, szumi i syczy niczym wentylator na najwyższych obrotach? To znak, że czas coś z tym zrobić, bo takie działanie na dłuższą metę może prowadzić do uszkodzenia sprzętu. Oczywiście, jeżeli korzystamy w pełni z możliwości sprzętu, może zdarzyć się, że wiatrak będzie pracować z najwyższą wydajnością i wtedy przegrzany laptop nie będzie bezgłośny. Jednak jeśli dzieje się tak nawet podczas zwykłego przeglądania internetu czy pisania dokumentów, to mamy do czynienia z potencjalną usterką.
Przegrzany laptop – co robić?
Jeśli dojdzie do sytuacji w której nasz laptop nagrzeje się bardzo mocno – często tak, że przy próbie dotknięcia okolic wylotu ciepłego powietrza poczujemy ból – to z pewnością nie powinniśmy kontynuować pracy. Jak chłodzić laptop? Komputer warto wyłączyć i odczekać kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt minut, aby sprzęt mógł się wystudzić. Po ponownym uruchomieniu chłodzenie do laptopa powinno pracować już na niskich obrotach. Wtedy możemy przejść do poszukiwania źródła problemu, a pierwszą kwestią, którą musimy ustalić jest to, czy mamy do czynienia z usterką mechaniczną czy raczej jest to problem po stronie oprogramowania. Pewne rzeczy można zrobić samemu a pomocne są poradniki – np. składanie laptopa online z którego można dowiedzieć się, jak składa się m.in. układ chłodzenia.
Grupa ryzyka
Awarie komputerów związane z układem chłodzenia nie należą do rzadkości i najczęściej dotyczą co najmniej kilkuletnich sprzętów. Upływ czasu i wysoka temperatura powodują, że elementy termoprzewodzące tracą swoje właściwości. Tym samym ciepło z procesora nie jest skutecznie oddawane na zewnątrz, a w dłuższej perspektywie powoduje to nawet deformację niektórych elementów plastikowych. Warto wiedzieć, że praca na takim sprzęcie przez dłuższy czas to potencjalne uszkodzenie procesora – i to nieodwracalne. Jeśli zatem tylko zauważymy, że miała miejsce na przykład awaria wiatraka, to niezwłocznie taką usterkę trzeba usunąć. Wydamy kilkadziesiąt złotych, a możemy zaoszczędzić nawet kilka tysięcy.
Jak chłodzić laptop skutecznie?
Układy chłodzenia komputera zaprojektowano tak, aby radziły sobie z odprowadzeniem nadmiaru ciepła w większości tradycyjnych sytuacji. Praca z najwyższym obciążeniem, czyli praca w stresie, na dłuższą metę nie jest korzystna dla podzespołów. Co może być tego przyczyną? Zwykle powodów jest kilka, ale na szczęście większość z nich można wyeliminować w prosty sposób. Czasem pomaga dodatkowe chłodzenie laptopa w postaci podkładki chłodzącej.
Zwykle wentylator laptop jest jedynie zabrudzony, a miedziane radiatory pokryte są starą i zaschniętą pastą termoprzewodzącą. W serwisie naprawa polega na rozebraniu tych wszystkich elementów, ich dokładnym przeczyszczeniu i ponownym zmontowaniu. Wszystkie powierzchnie styku smarowane są nową warstwą pasty. Taki zabieg wystarcza zwykle na co najmniej kilka lat bezawaryjnej pracy.
Po otwarciu komputera serwisant od razu jest w stanie stwierdzić czy nie doszło do innych wtórnych uszkodzeń w obrębie systemu chłodzenia albo wrażliwej elektroniki laptopa. Usterka systemu laptopy chłodzenie często pociąga za sobą inne defekty. Wysoka temperatura potrafi na przykład uszkodzić niewielkie kondensatory na płycie głównej. Efekt może być taki, że laptop będzie wyłączać się samoistnie w najmniej spodziewanym momencie.
Laptop bez wentylatora – czy to możliwe?
Coraz częściej na rynku pojawiają się konstrukcje ultra mobilne, w których konstruktorzy za wszelką cenę chcą zredukować masę. Przyzwyczailiśmy się już do mniejszej liczby portów rozszerzeń, braku miejsca na płytę CD, często nawet i na kartę SD. Na tym nie koniec, bo produkowane obecnie ultrabooki mogą posiadać tak zwany pasywny układ chłodzenia komputera. To rozwiązanie znane z mniejszych sprzętów przenośnych w tym na przykład tabletów. Idea jest taka, aby ograniczyć liczbę ruchomych elementów. Układy chłodzenia komputera tego typu składają się z systemu radiatorów, ale bez wiatraczka. Laptopy bez wentylatora mają tę przewagę nad swoimi tradycyjnymi odpowiednikami, że są po prostu od nich cichsze. Nawet podczas intensywnego użytkowania i korzystania z możliwości sprzętu do naszych uszu nie dobiega żaden hałas ani szum. Laptop chłodzenie tego typu musi zapewniać skuteczne odprowadzenie ciepła, stąd przed konstruktorami często spore wyzwanie: jak uniknąć sytuacji w której może dojść do przegrzania urządzenia.
Pomocne jest tutaj stosowanie energooszczędnych procesorów zaprojektowanych z myślą o współpracy z pasywnymi układami chłodzenia. Oczywiście procesory tego typu mają mniejszą wydajność, niż ich desktopowe odpowiedniki. Ale tam, gdzie liczy się mobilność elegancki styl i minimalizm ten aspekt schodzi na drugi plan. Warto też zaznaczyć, że układy chłodzenia komputera bez elementów ruchomych to mniejsze zużycie energii, a co za tym idzie także dłuższy czas pracy na baterii.
Wiatrak nie chce się zatrzymać
Jeśli nasz komputer wyposażony jest w klasyczny system chłodzenia z radiatorem i wiatrakiem, a mamy problem z tym, że obroty wentylatora niemal stale są podwyższone, to w poszukiwaniu źródła usterki powinniśmy zajrzeć również do wnętrza samego systemu operacyjnego. To nie pomyłka. Komputer może mieć w pełni sprawny układ z nowym radiatorem, świeżą pastą termoprzewodzącą i wyczyszczonym wiatraczkiem. A mimo tego niemal nigdy nie wchodzić w stan spoczynku.
Za ciągłą pracę aktywnego chłodzenia odpowiedzialne jest oprogramowanie, a dokładniej jego niewłaściwe działanie. Wiele procesów w tle, często niepotrzebnych albo takich o których nie mamy nawet pojęcia, nadmiernie obciążają pamięć RAM i eksploatują zasoby naszego procesora. Obciążony procesor zużywa więcej energii i wytwarza więcej ciepła. To ciepło musi znaleźć gdzieś ujście i w ten sposób wiatraczek układu chłodzenia komputera kręci się niemal cały czas. Bywa, że po odpaleniu laptopa nie zdążymy uruchomić ani jednej aplikacji, a komputer i tak ma już pełne ręce roboty.
Pomóc może tutaj dogłębna analiza zainstalowanych dodatków, narzędzi czy aplikacji. Z pomocą przyjdą nam dedykowane programy służące do oczyszczania systemu Windows. Jeśli to nie pomoże, rozwiązaniem może być analiza rejestru systemowego a w ostateczności przeinstalowanie systemu od nowa. To radykalne, ale bywa bardzo skuteczne rozwiązanie.
Jak włączyć wentylator w laptopie?
Zanim podejmiemy decyzję o sformatowaniu dysku, sprawdźmy jeszcze systemowe ustawienia Windows w zakładce zarządzania energią. Możemy tam wybrać priorytet działania wentylatora w komputerze. Przy minimalnym ustawieniu wiatrak będzie włączać się w ostateczności a chłodzenie laptop będzie niemal pasywne. Z kolei aktywne chłodzenie pozwoli zwiększyć nieco wydajność sprzętu, ale kosztem większego hałasu. Preferencje zarządzania energią można ustawić również w odniesieniu do takich elementów jak procesor czy karta graficzna. Tam określimy jaka ma być maksymalna wydajność poszczególnych układów. Jeżeli nie chcemy korzystać z pełnej mocy obliczeniowej, a wolimy cieszyć się dłuższym czasem pracy na baterii, możemy ograniczyć prędkość procesora do maksymalnych 60% jego nominalnej wydajności. Podobnie jest w przypadku karty graficznej. Po takim zabiegu aktywne chłodzenie powinno włączać się znacznie rzadziej, a czas pracy na baterii powinien ulec wydłużeniu.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Samsung nie oddaje pola. Doskonałe telefony, które mogą służyć nam długo
Duży ekran: duże możliwości, ale i duże ryzyko
Twój iPhone niedomaga? Przedłużymy mu życie
Telefony Samsunga nie mają dla nas żadnych tajemnic
Nowym iPhone’om nie grozi zalanie, jednak nadal nie są niezniszczalne
Masz telefon Sony? Jego serwisowanie to dla nas żaden problem
Wysoka cena, wysokie ryzyko. Czy warto ubezpieczać telefon?
Samsungi to wciąż dobre telefony. Z nami mogą służyć jeszcze dłużej
HTC ani myśli poddać walkę o rynek. A my wspomożemy użytkowników jego telefonów
Niech Twój iPhone służy Ci tak długo, jak chcesz tego Ty, a nie jego producent