
Regeneracja baterii w laptopie – czy to ma sens?
Baterie w laptopie to te elementy, które w pewnym momencie przestają działać prawidłowo. Mimo tego, że podczas kupowania sprzętu zwraca się uwagę na jego specyfikację, to należy liczyć się z tym, że pewne części w pewnym momencie się zużywają. Wytrzymałość i pojemność baterii jest istotna, ale warto już na początku uświadomić sobie, że z czasem będzie się ona osłabiać. Istnieją jednak sposoby, by to naprawić. W artykule odpowiadamy na pytania:
- Dlaczego bateria traci napięcie?
- Regeneracja baterii laptopów – czym jest?
- Regeneracja baterii laptopa – metody
- Regeneracja baterii do laptopa – domowe sposoby
- Czy naprawa baterii się opłaca?
Dlaczego bateria traci napięcie?
Baterie do laptopów z czasem nie są już tak wytrzymałe, jak na początku. Mimo tego, że staramy się o nie dbać i stosować się do zaleceń producenta, to i tak zauważamy, że traci ona swoją moc. W końcu nadchodzi moment, w którym bateria przestaje spełniać oczekiwania i długość pracy na jednym cyklu ładowania zaczyna irytować.
Większość baterii do laptopów to akumulatory litowo-jonowe. Po naładowaniu sprzęt działa przez dany czas bez prądu. Im dłużej go jednak użytkujemy, a dokładniej, im dłużej korzystamy z baterii, tym szybciej się ona rozładowuje.
Bateria wyposażona jest w ogniwa i to właśnie one z biegiem czasu są w stanie przechowywać mniej energii. Po drugie, praca ogniw jest sterowana przez płytkę, w której znajduje się licznik cykli naładowania. Jeden cykl następuje po każdorazowym wyczerpaniu baterii. Licznik zaprogramowany jest na konkretną liczbę cykli, po czym płytka wyłącza baterię i czyni ją niezdatną do użycia.
Regeneracja baterii laptopów – czym jest?
Regeneracja baterii laptopów polega na wymianie ogniw oraz wyzerowaniu licznika. W przypadku bardzo starych sprzętów jest to czasem jedyna metoda na przywrócenie sprawności akumulatorom. Jak bowiem wiadomo, sprzęty się co chwilę zmieniają, a więc może się okazać, że do kilkuletniego laptopa nie zakupimy już baterii ani też zamiennika. Nieco rzadsze są przypadki, gdy do dopiero co wypuszczonego sprzętu nie są dostępne części zamienne. Wówczas również w grę wchodzi regeneracja baterii. Niestety, należy podkreślić, że zregenerowany akumulator do laptopa nigdy nie będzie tak wydajny, jak nowy. Naprawa baterii nie jest również możliwa wówczas, gdy doszło do jej spuchnięcia.
Regeneracja baterii laptopa – metody
Regeneracja baterii jest złożoną czynnością. Na wstępie należy odpowiednio odłączyć przewody (łączące ogniwa). Zaczynamy od przewodu o największym natężeniu dodatnim, a kończymy na przewodzie o największym natężeniu ujemnym. Dzięki temu zachowuje się odpowiednie napięcie elektryczne. Jeśli chodzi o metodę, to warto zastosować się do rady, by odłączać przewody krótkim przecięciem kabelka przy samym łączeniu z pakietem ogniw. Do tego celu należy użyć lutownicy. Źle wykonane przecięcia prowadzą do przepięcia i w rezultacie do zablokowania sterownika. Część baterii jest wyposażona w termometr przypięty do ogniw. Można go bezproblemowo odłączyć.
Przed montowaniem nowych ogniw trzeba sprawdzić, czy wszystkie ogniwa mają to samo napięcie i podobny opór elektryczny wewnątrz baterii. Wszystkie ogniwa powinny się ładować w tym samym czasie.
Podłączając nowe ogniwa do baterii, trzeba odpowiednio połączyć pakiety, a więc w sposób szeregowy. Plus jednego pakietu łączy się z minusem drugiego. Same ogniwa łączą się za pomocą blaszek – nie należy tu stosować lutownicy, gdyż może ona uszkodzić ogniwa. Po wykonaniu tej czynności przystępuje się do wyzerowania licznika – w tym celu programuje się układ sterujący baterią. Nieraz trzeba go wymienić na nowy.
Kiedy już wykonamy te czynności i zaprogramujemy sterownik, to wystarczy umieścić baterię w laptopie i podłączyć zasilacz. Może się wówczas pokazać błąd baterii, ale po jakimś czasie dioda sygnalizująca ładowanie powinna się uruchomić. Wtedy odłącza się zasilacz i podłącza się go poprawnie. Kiedy włączymy laptopa, to należy obserwować poziom ładowania i napięcia baterii i sprawdzać, czy nie nagrzewa się ona za mocno. W przypadku niepokojących sygnałów zasilacz należy odłączyć.
Właśnie w taki sposób powinna być dokonywana regeneracja baterii do laptopa. Warszawa to miasto, w którym świadczymy usługi. Naprawy baterii powinni podejmować się wyłącznie specjaliści. My posiadamy ogromne doświadczenie zawodowe – jesteśmy pewni, że każdy klient będzie zadowolony z naszych usług.
Regeneracja baterii do laptopa – domowe sposoby
Domowe sposoby na regenerację baterii wzbudzają nieraz uśmiech na twarzy, niemniej warto je wypróbować.
- Pełne naładowanie
Chyba najprostszym sposobem na przywrócenie pełnej mocy baterii jest pełne naładowanie po całkowitym rozładowaniu. Regenerowanie baterii do laptopa taką metodą powinno się dokonywać wówczas, gdy nawet diody nie zapalają się podczas próby uruchomienia urządzenia. Wbrew pozorom, niewielu użytkowników doprowadziło kiedykolwiek swój komputer do tego stanu. Kiedy diody nie dają znaku, to laptop podłącza się do ładowania i co ważne, nie uruchamia się go. Sprzęt zostawia się tak na minimum 48 godzin.
- Zamrożenie baterii
Zamrożenie baterii to jeden z ciekawszych sposobów na to, by przywrócić jej moc. Jak tego dokonać? Rozładowany akumulator owija się w gazety lub inny papier, a następnie pakuje do szczelnej, plastikowej torby. Tak zapakowane baterie umieszcza się w zamrażarce na około 12 godzin. Po upływie tego czasu baterię należy wyjąć i zostawić ją na wierzchu do chwili, kiedy osiągnie ona temperaturę pokojową. Pojawiającą się na niej wilgoć trzeba przecierać ręcznikiem. Po umieszczeniu baterii w laptopie należy ją ładować przez minimum 48 godzin. Jak skuteczna może być taka regeneracja baterii? Laptop korzysta z baterii, w skład której wchodzi mieszanina węglowo-kwasowa. Wraz z upływem czasu zbiera ona wilgoć i właśnie dlatego akumulatorki tracą swoje właściwości. Zamrożenie baterii sprawia, że wilgoć wyparowuje.
Czy naprawa baterii się opłaca?
Samodzielne regenerowanie baterii jest oczywiście tańsze aniżeli oddanie sprzętu do serwisu. Wystarczy zakupić nowe ogniwa, których model jest uzależniony od posiadanego laptopa. Wówczas też odchodzą nam koszty usługi specjalisty. Z drugiej strony nieumiejętne obchodzenie się z baterią może się wiązać z uszkodzeniami. Jeśli nie mamy pojęcia o tym, jak zregenerować akumulator, to lepiej zwrócić się do profesjonalisty, które wymieni ogniwa.
Regeneracja baterii jest czymś, na co decydują się nieliczni właściciele laptopów. Większość osób w dalszym ciągu wybiera zakup nowej. Co prawda koszt jest tutaj nieco wyższy, ale efekt pewniejszy. Cena nowej baterii do laptopa jest uzależniona od tego, jaki sprzęt posiadamy. Zanim podejmiemy decyzję o regeneracji, sprawdźmy, ile przyjdzie nam zapłacić za nowy akumulator. Może się okazać, że różnica będzie minimalna. Warto podkreślić, że kupowanie zamienników może być ryzykowne. Nie zawsze spełniają one podstawowe parametry. Zanim podejmiemy konkretną decyzję, zasięgnijmy porady kogoś z serwisu lub sprawdźmy informacje w sieci.