MacBook się nie włącza – co robić?
2024-03-23Ile kosztuje wymiana zbitej szybki w telefonie?
2024-03-25Chyba nikt dziś nie wyobraża sobie pracy bez takiego narzędzia, jakim jest laptop. Zwłaszcza konstrukcje ze stajni Apple nadają się do intensywnego użytkowania przez wymagających klientów. Nie ma jednak rzeczy niezniszczalnych, a jednym z częściej psujących się podzespołów w mocno eksploatowanych laptopach jest Apple touchpad.
Touchpad Mac – budowa i funkcje
Sprawna obsługa laptopa bez touchpada wydaje się niemal niemożliwa, zwłaszcza jeśli nie mamy pod ręką myszki. Mac Touchpad zwany również panelem dotykowym, gładzikiem albo płytką dotykową obecny jest w praktycznie wszystkich komputerach przenośnych produkowanych na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Niezależnie od producenta czy systemu operacyjnego pełni bardzo podobne funkcje i pozwala sprawnie nawigować się po interfejsie.
Co ciekawe, rozwiązanie takie jak touchpad MacBook stosowane jest czasem w konstrukcjach typu tablet, a nawet komputerach stacjonarnych. W sprzedaży powszechnie dostępne są zewnętrzne klawiatury, zintegrowane z małą płytką dotykową. Pod względem technicznym MacBook touchpad, podobnie jak każdy inny, składa się z warstwy reagującej na dotyk, pokrytej substancją nadającą właściwy poślizg. Nieodłącznym elementem są przyciski równoznaczne z przyciskami znajdującymi się na myszy.
Na przestrzeni lat to małe urządzenie było wielokrotnie zmieniane i udoskonalane. Stąd na przykład MacBook Air Touchpad jest bardzo zaawansowany technicznie i posiada na przykład funkcję rozpoznawania siły nacisku czy obsługę wielopunktowego dotyku, co pozwala na wygodne przewijanie fragmentu ekranu, jego powiększanie, nawet obracanie – niemal tak samo jak robimy to na ekranie dotykowym smartfona. Cyfryzacja poszła o krok dalej i dziś w nowoczesnych sprzętach takich jak MacBook Pro Touchpad nie posiada fizycznych przycisków. Są one symulowane, dzięki zastosowaniu technologii haptycznej – niewielki silniczek wibracyjny tworzy realistyczne odczucie podobne do fizycznego klikania.
Touchpad MacBook Pro – bez niego ani rusz
Wielu z nas korzysta z touchpada w sposób podświadomy – to znaczy, że nie zastanawiamy się na co dzień jakich udogodnień i funkcji używamy. To na przykład gesty pozwalające na usprawnienie obsługi komputera, przełączanie się między oknami, kopiowanie czy wklejanie wybranych treści, a nawet regulowanie głośnością i sterowanie jasnością wyświetlacza. To wszystko można zrobić bez odrywania wzroku od ekranu. Oczywiście funkcje różnią się mocno w zależności od typu sprzętu. Jednak, jeśli korzystamy z urządzeń jednego producenta – na przykład touchpad Apple, możemy być pewni, że naszych nawyków nie będziemy musieli zmieniać.
Nie działa dotyk w laptopie – co robić?
Jeśli na co dzień nie korzystamy z myszki to usterka touchpada może mocno pokrzyżować nam plany. Bez tej małej płytki sterowanie komputerem staje się trudne. Poł biedy, gdy nasz komputer wyposażony jest w trackpoint – czyli niewielki guziczek umieszczony na klawiaturze, najczęściej między klawiszami „G”, „H” i „B”. Trackpoint pozwala na sterowanie kursorem poprzez zmianę kierunku i siłę nacisku na niego. Posiada także swoje osobne przyciski, tożsame z tymi znajdującymi się na touchpadzie.
Co może być przyczyną awarii touchpada? To chociażby przegrzanie tego elementu. Jeżeli szukamy informacji o tym jak naprawić touchpad to jedną z częstszych porad jest sugestia odczekania na przykład godziny po wyłączeniu komputera. Może się okazać, że po ponownym uruchomieniu wszystko wróci do normy. Ten podzespół jest wrażliwy na zbyt wysoką temperaturę, a jeśli intensywnie korzystamy z laptopa na przykład w ciepły, słoneczny dzień usterka może ujawnić się bardzo szybko. Dokładną diagnozę postawi oczywiście serwis i najpewniej będzie to wymiana touchpada na zupełnie nowy element. Pamiętajmy, że jest to część eksploatacyjna i w kilkuletnim komputerze jej zużycie jest czymś naturalnym.
Powszechnym problemem jest także niepoprawna praca touchpada, choć nieskutkująca jego całkowitą bezużytecznością. Chodzi tu o na przykład bardzo irytującą przypadłość, gdy tempo działania gładzika wyraźnie się zmniejsza i do przesunięcia kursora w róg ekranu musimy pokonać palcami kilka długości płytki dotykowej.
Doraźne metody naprawy touchpada
Podobnie jak w przypadku innych komputerowych usterek, może się okazać, że poważnie wyglądające objawy kryją za sobą błahą przyczynę. Niewspółpracujący gładzik pod względem technicznym może być całkowicie w porządku, a źródłem naszej irytacji będzie system operacyjny, a dokładniej zmienione ustawienia odpowiadające za pracę urządzeń wskazujących. Touch MacBook Air zwykle używamy na domyślnych ustawieniach systemowych, nie zastanawiając się na przykład jaka prędkość przesuwu została wybrana. Jeśli doświadczamy problemów z tym związanych, warto zajrzeć do odpowiedniej zakładki w sekcji „właściwości” i sprawdzić czy wybrany jest interesujący nas parametr. Jeśli to nie pomoże – konieczne może być ponowne zainstalowanie sterowników touchpada. To prosta operacja, a odpowiedni pakiet instalacyjny powinniśmy znaleźć na stronie internetowej producenta naszego komputera.
A może kłopotem są niedziałające klawisze pod touchpadem? W pierwszej kolejności sprawdźmy czy przypadkiem nie zostały one wyłączone w systemowych ustawieniach sterownika. Usterka mechaniczna to zwykle drugi trop, choć i tu dla własnego spokoju dobrze jest upewnić się czy źródłem problemu nie są na przykład zanieczyszczenia – kurz, brud, okruszki, które dostały się pod przyciski blokując ich swobodną pracę.
Zalany touchpad – usterki większego kalibru
Usterki laptopów z winy użytkownika to powszechny problem. Dzieje się tak dlatego, że nowoczesne konstrukcje zwykle są delikatne i podatne na niewłaściwe obchodzenie się z nimi. Wyjątkiem nie jest tutaj gładzik dotykowy, z którego przecież korzystamy przy każdym uruchomieniu sprzętu. W serwisie nikogo nie dziwi już zalany touchpad ani poważne uszkodzenia mechaniczne, na przykład pęknięcie.
Naprawa polega w zdecydowanej większości przypadków na wymianie całego podzespołu na nowy. Sprawa komplikuje się, jeżeli doszło do zalania i ciecz dostała się w inne partie laptopa. Skala uszkodzeń może być znacznie większa, a część usterek zwykle ujawnia się po dłuższym czasie. Warto mieć na uwadze, że wielu producentów uznaje usterki, takie jak zalanie, jako niepodlegające naprawie gwarancyjnej.
Jak zatem uniknąć nieplanowych sporych wydatków? Do podstaw takiej profilaktyki należy na przykład właściwe zabezpieczanie laptopa na czas transportu. Nie wrzucajmy sprzętu do plecaka luzem, warto zainwestować w choćby najprostszy case. I choć touchpad ceny nie należą do najwyższych, mimo wszystko lepiej zapobiegać niż naprawiać, zatem szklanki z napojami odsuńmy nieco dalej niż zwykle od naszego laptopa. Jeśli zauważymy pierwsze oznaki, mogące świadczyć o nadciągającej usterce, nie odkładajmy wizyty w serwisie na później. Naprawa na wczesnym etapie zwykle jest tańsza niż wtedy gdy problem zrobi naprawdę poważny.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Jak jest różnica między laptopem a netbookiem?
Czyszczenie laptopa z kurzu – jak to zrobić?
Laptop głośno pracuje – idź do serwisu!
Regeneracja baterii w laptopie – czy to ma sens?
Niedziałający touchpad – co robić?
Laptop się nie uruchamia – co zrobić?
Zalana klawiatura laptopa – czy da się ją uratować?
Czarny ekran w laptopie – co robić?
Jakim awariom najczęściej ulegają obecnie tablety?
Bez telefonu ani rusz. Dobry serwisant pozwoli utrzymać kontakt ze światem