
To przytrafia się zwykle w najmniej odpowiednim momencie – awaria komputera potrafi pokonać nas niczym cios pięściarza powalający na deski. Bez komputera dziś trudno wyobrazić sobie pracę, zarządzanie domowym budżetem czy też rozrywkę. Jeśli nasz laptop Apple Mac nie daje oznak życia to znak, że musimy działać zdecydowanie.
MacBook Air nie chce się włączyć – pierwsza pomoc w najtrudniejszych przypadkach
Gdzie szukać źródła problemu, jeśli na zewnątrz komputer wygląda świetnie i nic nie wskazuje na to, że doszło do poważnego wypadku? Pierwszy krok to upewnienie się, że komputer ma zasilanie. To może zabrzmieć jak coś oczywistego, ale komu nie zdarzyło się ładować laptopa, podczas gdy wtyczka na drugim końcu kablu była wyjęta z gniazdka na ścianie?
Laptop Apple Mac sygnalizuje, czy proces ładowania przebiega poprawnie – w tym celu nie trzeba nawet uruchamiać sprzętu. Wystarczy rzut oka na wtyczkę. Pomarańczowa dioda sygnalizuje proces ładowania, a zielona – jego zakończenie. Tym samym wiemy też, czy sprawny jest zasilacz.
MacBook Air nie włącza się? Przyczyna może być błaha
Mac laptop Apple jest popularnym i cenionym laptopem, który oferuje wysoką jakość i niezawodność. Niemniej jednak, jak każde urządzenie elektroniczne, MacBook może mieć różnego rodzaju usterki. Ale nie zawsze chodzi o naprawdę poważne defekty, które powodowałyby konieczność kosztownej naprawy albo co gorsza – wymiany sprzętu na nowy.
Co najczęściej trapi komputery z logo nadgryzionego jabłka na klapie?
- Problemy z baterią – jednym z najczęstszych problemów z MacBookami jest niedomaganie ogniwa magazynującego energię. Objawy tego problemu to krótki czas pracy na baterii oraz spadek wydajności. Jedyne skuteczne rozwiązanie to wymiana baterii na fabrycznie nową. Do wyboru mamy oryginał kalifornijskiego producenta, a także szereg zamienników, z których wiele oferuje porównywalną jakość do pierwowzoru. Instalacja nowego ogniwa spowoduje, że nasz laptop Mac Apple zyska drugie życie.
- Problemy z ekranem – kolejnym częstym problemem są usterki wbudowanego wyświetlacza. Te najczęstsze to pęknięcia, plamy, czy brak podświetlenia. W większości przypadków chodzi o uszkodzenia mechaniczne. Laptop Mac zwykle noszony jest w torbie lub plecaku i używany w różnych sytuacjach poza domem – wówczas wystarczy chwila nieuwagi aby doszło do uszkodzenia. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do tego, że laptopa nie będzie można już włączyć.
- Problemy z dyskiem twardym – czasami MacBook może mieć problemy z odczytem danych. Najczęstsze objawy to to długi czas uruchamiania, trudności dostępem do plików lub brak miejsca na zapis nowych danych. Aby rozwiązać ten problem, konieczna będzie wizyta w serwisie. Tu domowymi metodami nic nie zdziałamy. A jeśli dopiero zauważyliśmy, że nasz komputer Apple Mac wykazuje problemy mogące mieć związek z dyskiem – lepiej działać szybko. Bagatelizowanie początkowo niewielkich symptomów może skończyć się utratą danych.
- Problemy z klawiaturą – w tym trudności przy wpisywaniu znaków lub niewłaściwe reakcje na klawisze. To usterka, która zwykle pojawia się w starszych egzemplarzach. Ale nie zawsze musi świadczyć o wyeksploatowaniu sprzętu. Bywa, że nawet stosunkowo nowe sprzęty wykazują tego rodzaju oznaki. Przyczyna może tkwić w uszkodzeniu wiązki elektrycznej łączącej klawiaturę z płytą główną. Z uwagi na skomplikowanie konstrukcji laptopa, proces wymiany to także zadanie dla profesjonalistów.
- Problemy z systemem operacyjnym – bywa, że chodzi o drobne błędy, ale czasem konieczne jest wgranie systemu na nowo. Na szczęście w tej kwestii poważniejsze przypadki należą do rzadkości.
MacBook Pro nie włącza się – rozwiązanie problemu
Jeśli Twój MacBook nie chce się włączyć, nie panikuj. Warto wykonać kilka prostych kroków, które pozwolą oszacować skalę problemu i bardzo często – skutecznie go rozwiązać.
Po pierwsze: sprawdź, czy MacBook jest podłączony do źródła zasilania. Czasami po prostu brakuje nam prądu i laptop nie może się uruchomić. Sprawdź też, czy ładowarka, której używasz jest sprawna. Jeśli MacBook jest podłączony do źródła zasilania, spróbuj go odłączyć i ponownie podłączyć. Czasami problem tkwi w nieprawidłowym połączeniu – fizycznym braku kontaktu między stykami.
Spróbuj przywrócić ustawienia fabryczne przy użyciu klawiszy przywracania. Aby to zrobić, wciśnij i trzymaj klawisze Command + R podczas uruchamiania MacBooka. Jeśli powyższe kroki nie pomogły, może to być oznaką problemu hardware’owego. W takim przypadku najlepiej skontaktować się z fachowym serwisem, aby uzyskać pomoc. Zdecydowanie najgorszym pomysłem będzie próba samodzielnej ingerencji do wnętrza Maca- bez specjalistycznych narzędzi można w ten sposób dokonać poważnego uszkodzenia delikatnych elementów.
Jeśli MacBook nie włącza się, a mamy podejrzenia, że problem jest związany z systemem operacyjnym i nie jest poważny, warto spróbować przywrócić system z kopii zapasowej lub zainstalować system operacyjny ponownie. Pamiętaj, że przed próbą rozwiązania problemu zawsze warto wykonać kopię zapasową ważnych plików i danych, a jeśli jest to niemożliwe z powodu stanu komputera – lepiej nie podejmować ryzyka samodzielnych prób postawienia go na nogi.
Zadbany MacBook to mniejsze ryzyko awarii
Warto wiedzieć, że jako użytkownicy sprzętu mamy wpływ na to, w jakiej kondycji technicznej jest nasz sprzęt. Pewnie, że większość z nas uważa „przecież dbam o niego, moj Mac na pewno jest w świetnym stanie” to w rzeczywistości nie musi tak być, bo czasem robimy coś nie do końca dobrze, zupełnie nieświadomie. Np. ładowanie. Używanie niesprawdzonych ładowarek albo przechowywanie laptopa z rozładowaną baterią przez dłuższy czas to coś, czego nasz pierwszy MacBook z pewnością nie lubi.
Ogólnie rzecz biorąc, sposób użytkowania laptopa ma istotny wpływ na jego awaryjność. Przykład? Przenośne komputery są urządzeniami, które generują ciepło podczas pracy. Jeśli laptop jest użytkowany w zbyt ciepłym lub zbyt ciasnym miejscu, lub jest zbyt często przegrzewany, może to prowadzić do awarii podzespołów. I to bardzo kosztownych awarii, z kartą grafiki czy procesorem na czele.
Środków ostrożności nigdy za wiele
Komputer Apple laptop to świetny kompan podczas podróży i wypraw. Ale nie zapominajmy, że przemieszczanie się z laptopem wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, takiego jak torba, case lub pokrowiec, który ochroni go przed uszkodzeniem. Na tym nie koniec – laptopy zbierają kurz i brud, który może prowadzić do problemów z działaniem chłodzenia. Używanie sprzętu w warunkach silnego zapylenia, odkładanie go na mocno zakurzone meble – to wszystko powoduje, że w środku zbierać się będzie brud, który z czasem doprowadzi do awarii.
Warto dbać nie tylko o to, co na zewnątrz. Instalowanie nielegalnego oprogramowania, lub programów z nieznanych źródeł, może prowadzić do zainfekowania laptopa złośliwym oprogramowaniem, które może uszkodzić system operacyjny. Albo wręcz zaszyfrować nasz dysk, co będzie równoznaczne z utratą wszystkich cennych danych.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Jak jest różnica między laptopem a netbookiem?
Czyszczenie laptopa z kurzu – jak to zrobić?
Laptop głośno pracuje – idź do serwisu!
Regeneracja baterii w laptopie – czy to ma sens?
Niedziałający touchpad – co robić?
Laptop się nie uruchamia – co zrobić?
Zalana klawiatura laptopa – czy da się ją uratować?
Czarny ekran w laptopie – co robić?
Jakim awariom najczęściej ulegają obecnie tablety?
Bez telefonu ani rusz. Dobry serwisant pozwoli utrzymać kontakt ze światem