
Jedną z najbardziej frustrujących rzeczy jest wolno działający komputer, właśnie wtedy, kiedy akurat potrzebujemy z niego szybko skorzystać. Komputery na co dzień wykorzystujemy nie tylko do pracy, ale również do poszukiwania informacji, nawiązywania kontaktu z bliskimi, znajdywania nowych znajomości czy po prostu zapewniania sobie rozrywki, na przykład poprzez gry internetowe. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że komputer towarzyszy nam przy większości czynności dnia codziennego. Czasami zastępuje go oczywiście smartfon, ale wiele osób przyzwyczajonych do korzystania z laptopów zabiera je ze sobą do szkoły czy pracy, aby swobodnie móc korzystać z internetu i programów komputerowych. Sprawny i szybki sprzęt potrafi znacznie ułatwić życie. Co jednak powinniśmy zrobić, gdy wydajność komputera spada? Jak przyspieszyć windows i móc cieszyć się dobrze działającym laptopem? Jest na to kilka sposobów.
Stary komputer czy po prostu brudny?
Znacznie częściej niż nam się wydaje, zanieczyszczony system bywa przyczyną wolniejszej pracy na komputerze. Jeżeli w układzie chłodzenia nagromadził się kurz, laptop będzie się nagrzewał szybciej, a przez to procesor zmniejszy swoją wydajność. Co za tym idzie, wszelkie programy i aplikacje będą spowolnione i proces ten będzie z dnia na dzień postępował. Pojedyncze podzespoły będą działać coraz słabiej powodując wysyp komunikatów z błędami. Zauważymy też znaczne opóźnienia przy otwieraniu aplikacji czy programów.
Jak przyspieszyć Windows 7 w tej sytuacji?
Można zdecydować się na domowy sposób czyszczenia komputera lub (co bardziej zalecane) udać się do serwisu komputerowego i oddać sprzęt w ręce profesjonalistów. Jeśli wybierzemy tę pierwszą opcję – sprawdzi się tu odkurzacz, a także sprężone powietrze od dawna wykorzystywane do czyszczenia laptopów. Pamiętajmy jednak, że powinniśmy bardzo delikatnie obchodzić się z naszym sprzętem, aby nie pogorszyć sytuacji. W przypadku prawidłowego oczyszczenia wiatraczka możemy liczyć na przyspieszenie działania komputera nawet o trzydzieści procent!
Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z serwisu, jego pracownicy wykonają tę pracę z pewnością lepiej od nas. Przeczyszczą nie tylko elementy z zewnętrznej warstwy kurzu, ale również zadbają o najmniejsze części przy pomocy odpowiednich narzędzi. Z pewnością efekt, jaki osiągną będzie trwał dłużej niż po samodzielnym, domowym oczyszczaniu komputera. Nie ryzykujemy tu również jakimkolwiek uszkodzeniem sprzętu.
Defragmentacja dysku
Kolejnym sposobem na przyspieszenie komputera jest defragmentacja dysku. Na co dzień nasz komputer zapisuje dane często w przypadkowych miejscach. Defragmentacja to optymalizacja zapisów (również system wymiany plików). Polega na układaniu danych w odpowiednich miejscach – tak jakbyśmy układali w bibliotece książki kierując się ich tytułami czy autorami w porządku alfabetycznym. Innymi słowy defragmentacja porządkuje pliki, a także sprawdza czy dysk nie posiada uszkodzonych sektorów, które mogą znaczące wpływać na szybkość działania laptopa. W większości najnowszych modeli komputerów defragmentacja jest wykonywana automatycznie, ale w starszych laptopach trzeba wykonywać ją ręcznie.
Przyspieszenie Windows 10 – format laptopa
Formatowanie komputera to przywrócenie go do ustawień fabrycznych. Chodzi tu o wszystkie programy oraz aplikacje, jakie znajdują się na naszym laptopie. Takie działania zdecydowanie przyspiesza działanie naszego sprzętu, zwłaszcza, że jest to też dobra okazja do przeprowadzenia generalnych porządków wśród programów, z których nie korzystamy. Chyba każdy z nas mógłby przyznać, że zainstalował aplikacje czy gry, których nigdy nie używał, a jednocześnie zapomniał się ich pozbyć. Każdy zbędny program „zjada” cenną pamięć, powodując wolniejsze działanie komputera.
Jak zrobić formata komputera?
Optymalizacja windows 10 to raczej prosta sprawa. Wystarczy wejść w „mój komputer” i nacisnąć prawy klawisz myszy na dysku, który chcemy sformatować. Jak można się domyślić, wybieramy opcję „formatuj”, a następnie jesteśmy już kierowani bardzo intuicyjnie co robić w kolejnych krokach, by zwiększyć wydanosc kompa. Niestety format komputera nie zawsze wystarczy, by przyspieszać działanie naszego sprzętu. Wówczas należy sięgnąć po profilaktycznie działania.
Regularne skanowanie w celu przyspieszenia komputera
Może się również okazać, że nasz komputer znacznie zwolnił swoje działanie z powodu złośliwego oprogramowania czy pojedynczych wirusów, które wkradły się do naszego laptopa. To dlatego zawsze warto dbać o posiadanie dobrego programu do skanowania, który zajmuje się wychwytywaniem takim wirusów i oferuje możliwość ich zniszczenia. Niestety żyjemy w takich czasach, że złośliwe oprogramowanie może zostać zainstalowane bez naszej wiedzy i uwagi. Często wystarczy kliknięcie w nieodpowiednie hiperłącze i otwarcie strony internetowej. Podobnie działają też złośliwe strony służące do kopania kryptowalut przy użyciu zasobów naszego procesora.
Warto kupić profesjonalny lub ściągnąć dobrej jakości, ale darmowy program do przyspieszania komputera, oparty na skanowaniu danych. W internecie jest cała gama tego typu cleanerów, które działają całkiem sprawnie i przede wszystkim efektywnie. Mechanizm jest bardzo prosty: musimy po prostu regularnie włączać przeskanowanie całego systemu co kilka dni i obserwować, czy pojawiają się jakieś błędy czy wirusy. Będąc na bieżąco ze stanem naszego systemu nie przegapimy niczego ważnego i będziemy mogli szybko zareagować na niepokojące sygnały.
Jak przyspieszyć laptopa, gdy jest już wiekowy?
Często bywa tak, że nasz sprzęt ma już za sobą lata świetności i odpowiadającą nam prędkość działania, ale jednak nie chcemy się go pozbywać, ani wymieniać komputera na nowy. Jak przyspieszyć laptop w takiej sytuacji? Możemy pomyśleć o wymianie poszczególnych modułów takich jak procesor, karta graficzna czy nawet płyta główna. Warto także zainwestować w dysk o większej pojemności i dokupić więcej pamięci RAM. Takie ulepszenie będzie możliwe w przypadku większości modeli i może znacznie przyśpieszyć działanie komputera, dając nam kolejne lata na cieszenie się ulubionym sprzętem.
Przyspieszy czy przyśpieszy, ale dopiero po wymianie zasilacza?
Czasami bywa tak, że rozbudowujemy nasz sprzęt o coraz lepsze i dodatkowe moduły, nie wymieniając przy tym zasilacza, którym ładujemy nasz komputer stacjonarny. Łatwo taką kwestię przeoczyć i niepotrzebnie frustrować się z powodu słabszej wydajności sprzętu. Co warto wówczas sprawdzić? Przede wszystkim czy zasilacz podaje odpowiednie napięcie i czy ma wystarczający zapas mocy, bo to będzie świadczyło o jego możliwościach pracy z wybranymi podzespołami. Jeśli widzimy, że moc nie jest wystarczająca, w grę wchodzi wyłącznie wymiana zasilacza. Naprawy możemy próbować w przypadku drobnych usterek i niedomagań, zwłaszcza jeśli sprzęt jest stosunkowo świeży na rynku.
Jak przyspieszyć komputer – profilaktyka
Przyspieszyć czy przyśpieszyć – forma nie ma znaczenia, chodzi oczywiście o poprawę wydajności naszego komputera. Jeżeli chcemy zadbać od początku o to, by nasz komputer działał z najwyższą prędkością przez wiele lat, warto wprowadzić regularne działania profilaktyczne, które będą zapobiegały zaśmiecaniu systemu.
Oto kilka z nich:
- Zawsze sprawdzaj jakie programy instalujesz w swoim komputerze – czy nie zawierają ukrytych dodatków reklamowych w postaci na przykład toolbarów do przeglądarki;
- Regularnie przeprowadzaj skanowanie systemu w poszukiwaniu niechcianych wirusów i błędów, które powinieneś natychmiast usunąć;
- Korzystaj ze sprzętu zgodnie z zaleceniami producenta – zwłaszcza laptopa stawiaj na biurku (lub innej twardej i płaskiej powierzchni) i dbaj o jego czystość. Systematyczne wycieranie komputera z kurzu sprzyja dobrej kondycji systemu chłodzącego.
- Systematycznie przeglądaj programy i aplikacje, które masz zainstalowane w komputerze. Jeżeli czegoś nie używałeś dłużej niż kilka miesięcy – po prostu to usuń. Zawsze w razie potrzeby będziesz mógł dokonać ponownej instalacji.
- Folder „pobrane” bardzo często zawiera pliki, o których zapominamy. Najczęściej większość z nich nie jest nam do niczego potrzebna, a jednak zajmuje cenne miejsce na dysku.
- Obserwuj działanie aplikacji w tle i ich automatyczne aktualizacje. Można zmienić ustawienia i dokonać optymalizacji w tym zakresie.
Jak przyspieszyć komputer – podsumowanie
Możliwość całkowitego polegania na sprzęcie jakim jest komputer stacjonarny czy laptop jest bardzo ważna. W dzisiejszych czasach większość naszych działań opiera się właśnie na elektronice, bez której nie jesteśmy w stanie załatwić podstawowych spraw i wypełnić codziennych obowiązków. Jeżeli sprzęt zaczyna działać wolniej lub pojawiają się usterki – powoduje to ogromną frustrację.
Warto znać zasady postępowania ze sprzętem, aby zapobiegać na przykład zabrudzeniom komputera i słabszemu działaniu wiatraków. Programy do przyspieszenia komputera polegające na skanowaniu danych i ich optymalizacji, również są dobrym pomysłem. Nie zaszkodzi także format komputery oraz postawienie całego systemu na nowo.
Gdy jednak wszystkie domowe działania nie przynoszą efektów, warto wybrać się do serwisu, by uzyskać profesjonalną pomoc komputerową. Często pracownicy będą mogli doradzić wymianę lub naprawę któregoś z podzespołów i tym samym zapewnić polepszenie wydajności komputera. Wyjaśnią również jak zresetować laptopa Lenovo czy laptopa jakiejkolwiek innej firmy. Udanie się do rzetelnych specjalistów będzie prawdopodobnie lepszym pomysłem niż samodzielne próby naprawy sprzętu w warunkach domowych, zwłaszcza jeśli nie do końca znamy się na tematyce komputerowej. Tacy fachowcy powiedzą też wprost, kiedy nasz laptop nadaje się jeszcze do naprawy i wart jest inwestowania w pojedyncze podzespoły, a kiedy czeka nas całkowita wymiana sprzętu – najlepiej na taki, który w przyszłości lepiej spełni nasze oczekiwania co do wydajności i szybkości działania.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Jak jest różnica między laptopem a netbookiem?
Czyszczenie laptopa z kurzu – jak to zrobić?
Laptop głośno pracuje – idź do serwisu!
Regeneracja baterii w laptopie – czy to ma sens?
Niedziałający touchpad – co robić?
Laptop się nie uruchamia – co zrobić?
Zalana klawiatura laptopa – czy da się ją uratować?
Czarny ekran w laptopie – co robić?
Jakim awariom najczęściej ulegają obecnie tablety?
Bez telefonu ani rusz. Dobry serwisant pozwoli utrzymać kontakt ze światem