Wymiana klawiatury MacBook – czy warto?
2024-03-16Smartfon z wytrzymałą baterią – zestawienie
2024-03-19Czasy, w których telefon służył jedynie do dzwonienia i wysyłania sms-ów mamy już dawno za sobą. Współczesny smartfon to multimedialna stacja robocza, a nie rzadko całe przenośne biuro. To sprawia, że gdy dojdzie do usterki, konsekwencje są bardzo dotkliwe i mogą wręcz przełożyć się na materialne straty firmy. Uszkodzenia telefonu nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale często mamy pośredni wpływ na to, jak długo nasz smartfon pozostanie w dobrym stanie technicznym.
Telefon nie chce się włączyć
Usterka objawiająca się tym, że smartfon jest całkowicie martwy, wygląda bardzo poważnie i może przyprawić nas o szybsze bicie serca. W takiej sytuacji nie warto jednak panikować – nie zawsze takie objawy muszą świadczyć o nieodwracalnym uszkodzeniu sprzętu. Co zrobić kiedy Iphone nie chce się włączyć? Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie czy urządzenie jest naładowane. Choć może się to wydawać oczywiste, to serwisanci często przyznają, że zdarzają się takie przypadki, gdy przyczyną usterki okazała się jedynie rozładowana bateria. Telefon, który nie reaguje podłączmy na chwilę do ładowarki – oczywiście tej, zalecanej przez producenta i obserwujmy to, co pojawia się na ekranie. W najlepszym przypadku wskaźnik ładowania zacznie migać, w bardziej pesymistycznym scenariuszu, reakcji nie będzie żadnej. Wówczas kolejny krok to dokładne sprawdzenie gniazda ładowarki i wtyku, w poszukiwaniu zabrudzeń czy śladów wilgoci. Jeżeli mamy taką możliwość, podłączmy inną ładowarkę tego samego typu, by mieć pewność, że to nie ona jest źródłem kłopotu. Jeśli telefon się nie włącza mimo naszych prób, kolejnym pomysłem na jego reanimację może być sięgnięcie do internetu, w poszukiwaniu procedury uruchamiania serwisowego. To zwykle kombinacja klawiszy, wciskanych razem z włącznikiem. Ta metoda będzie skuteczna, jeśli za usterkę odpowiada system operacyjny.
Profesjonalna pomoc
Po upewnieniu się, że wykorzystaliśmy domowe metody poradzenia sobie z problemem, a Iphone nie chce się włączyć nadal, pozostaje nam udanie się do serwisu. Zwykle już chwilę po oddaniu sprzętu do technika będziemy wiedzieć, czy mamy do czynienia z poważnym przypadkiem czy jest to raczej błahostka i urządzenie da się naprawić bez ponoszenia dużych kosztów. Jakie są możliwe scenariusze? Przyczyną problemów mogą być kwestie związane z oprogramowaniem – technik może postawić taką diagnozę, gdy logo Iphone pojawia się po naciśnięciu włącznika, jednak telefon nie uruchamia się w dalszym ciągu. Najczęściej takie przypadki można naprawić bez otwierania obudowy, podłączając smartfona do komputera serwisowego i aktualizując system operacyjny. Warto jednak pamiętać, że pojawienie się Iphone logo na ekranie nie jest gwarancją, że w telefonie nie doszło do uszkodzenia mechanicznego. Ale tu warto zdać się na serwisanta – on z pewnością będzie wiedział co zrobić gdy Iphone nie chce się włączyć – niezależnie od przyczyny.
Telefon uszkodzony po upadku
Uszkodzenia mechaniczne to jeden z najczęstszych powodów, dla których smartfony lądują w serwisie. W większości przypadków obrażenia są niegroźne – dotykają wyświetlacza, który efektownie pęka, a także szklanych plecków aparatu, również nie lubiących upadków z większej wysokości. Kiedy Iphone nie włącza się, a wcześniej wypadł nam z kieszeni, może to oznaczać tylko jedno – z tym problemem nie poradzimy sobie sami i do środka musi zajrzeć specjalista. Czego jeszcze smartfony bardzo nie lubią? Wody, ale także słodkich napojów, kawy czy herbaty! I choć producenci często deklarują wodoszczelność, to nie zawsze gwarantuje to, że smartfon po kąpieli wyjdzie z niej bez szwanku. Konsekwencje mogą objawiać się nawet po wielu dniach od takiego incydentu i dotyczy to w szczególności kontaktu z płynami zawierającymi cukier. W lżejszych przypadkach objawia się to problemami z ładowaniem telefonu, niekontaktowaniem złącza na przykład słuchawek czy trzaskami i niewyraźnym dźwiękiem z głośnika. Bywa także, że przez zalany telefon nie działa dotyk lub działa on z opóźnieniem, nieprawidłowo. Podobnie jak woda destrukcyjny wpływ może mieć na naszego smartfona kurz i piasek. Warto o tym pamiętać, zabierając urządzenie na przykład na plażę. Drobinki piasku potrafią wniknąć w najmniejsze zakamarki i narobić w nich sporo szkód. Nie mówiąc już o tak oczywistych rzeczach jak możliwość powstania rys na wyświetlaczu czy obiektywach aparatów.
Koszt naprawy uszkodzonego telefonu
Wizyta w serwisie, zwłaszcza renomowanym zwykle kojarzy się nam z dużymi wydatkami. Jednak usunięcie usterki nawet tej, wyglądającej poważnie może być bardzo tanie. To na przykład sytuacja, w której ingerencja technika ograniczy się do aktualizacji oprogramowania i usunięcia błędów po stronie systemu operacyjnego. Nawet serwis Iphone w tej kwestii nie poraża ceną, a dokonując takiej czynności w sprawdzonym miejscu, nie ryzykujemy powstania błędów podczas dokonywania aktualizacji. Jeśli naprawa nie ograniczy się jedynie do kwestii softwareowych i konieczna będzie fizyczna ingerencja w sprzęt to o kosztach decydować będzie w głównej mierze to, ile części zostanie zakwalifikowanych do wymiany i jak bardzo pracochłonna będzie to operacja. W przypadku większości współczesnych telefonów, na rynku dostępnych jest wiele zamienników oryginalnych elementów elektronicznych. To my decydujemy o tym, które części zostaną użyte, co ma niebagatelny wpływ na finalną cenę usługi. jeśli zatem przyczyną tego, że nasz Iphone się nie włącza jest uszkodzona płyta główna, to poprzez sam wybór tańszych części, możemy obniżyć koszt naprawy nawet o kilkadziesiąt procent.
Zanim konieczna będzie naprawa
Nie od dziś wiadomo, że taniej jest zapobiegać usterkom niż je usuwać, zatem tuż po zakupie nowego smartfona warto zrobić wszystko, aby maksymalnie wydłużyć jego żywotność. Co zrobić gdy chcemy maksymalnie ochronić nasz nowy sprzęt? Zainwestujmy w dobre i markowe szkło na wyświetlacz. Po jego prawidłowej aplikacji zyskujemy skuteczną ochronę przed rysami, zadrapaniami, a nawet mniejszymi pęknięciami. Uzupełnieniem będzie etui, czyli tak zwany case do telefonu. To akcesorium zabezpieczy telefon z trzech pozostałych stron nie tylko przed mechanicznymi uszkodzeniami, ale również przed drobinkami kurzu. Wybór takich pokrowców jest obecnie bardzo duży – bez trudu dopasujemy wariant kolorystyczny do wyglądu naszego smartfona. Case’y często mają wytłoczone również logo telefonów, co uatrakcyjnia je wizualnie. Ochrona telefonu może iść w parze z funkcjonalnością – case może posiadać również kółko na telefon, czyli niewielkie udogodnienie bardzo pomocne podczas wykonywania selfie. Kółko do telefonu występuje również jako osobne akcesorium i można je zamontować do sprzętu niemal każdego producenta. Zwróćmy również uwagę na to, czy warunki, w których używamy smartfona nie wpływają na skracanie jego żywotności. Telefonu lepiej nie zostawiać na dłużej na pełnym słońcu ani nie pozwalać na jego zbyt mocne wychłodzenie zimą w trosce o kondycję naszej baterii.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Jak jest różnica między laptopem a netbookiem?
Czyszczenie laptopa z kurzu – jak to zrobić?
Laptop głośno pracuje – idź do serwisu!
Regeneracja baterii w laptopie – czy to ma sens?
Niedziałający touchpad – co robić?
Laptop się nie uruchamia – co zrobić?
Zalana klawiatura laptopa – czy da się ją uratować?
Czarny ekran w laptopie – co robić?
Jakim awariom najczęściej ulegają obecnie tablety?
Bez telefonu ani rusz. Dobry serwisant pozwoli utrzymać kontakt ze światem